Parní lokomotiva Velký bejček na Hlučínsku │

Описание к видео Parní lokomotiva Velký bejček na Hlučínsku │

► více na http://www.Hlucinsko.TV ◄

→ Přihlaste se k odběru nových video reportáží z vašeho města či obce ►► https://bit.ly/YoutubeTelevizeHlucinsko

Televize Hlučínsko Vám přináší reportáž z nové akce na Hlučínsku: Hlučínsko ► Parní lokomotiva na Hlučínsku │ #Hlucinsko.TV

Oslavy 125 let od vzniku železniční tratě Opava – Kravaře – Štěpánkovice – Bolatice – Chuchelná, původně vedoucí až do Ratiboře, nedovolil covid loni v říjnu uskutečnit. Jejich chvíle přijde až letos. Parní lokomotiva, zvaná Velký bejček, potáhne v sobotu 25. září pět vagonů Rybák z Opavy do Chuchelné a zpátky. Na jednotlivých nádražích bude pro účastníky připravený program. V Kravařích to bude prohlídka zámku v dobových kostýmech, štěpánkovické nádraží nabídne soutěže pro děti i dospělé, v Bolaticích budou přichystané komentované prohlídky skanzenu a konečná stanice Chuchelná pozve cestující na prohlídky.

Parní lokomotiva 423.0 „Velký bejček“
Lokomotivy pro osobní i nákladní vlaky a lehký posun na vedlejších tratích se vyráběly v mnoha sériích v celkovém počtu 231 kusů.

Lokomotivy pro osobní i nákladní vlaky a lehký posun na vedlejších tratích se vyráběly v mnoha sériích v celkovém počtu 231 kusů. Jednotlivé série se lišily modernějšími prvky v konstrukci, ale i vzhledem, zvláště uspořádáním horní části kotle. Vyvíjely se průběžně až do nové řady 433.0. Za své jméno vděčí houževnatosti a síle, kterou dokázaly vyvinout.

Lokomotiva řady 423.0 je tendrová parní lokomotiva pro místní dráhy. Byla vyráběna v První českomoravské továrně na stroje v Praze (později ČKD) a v menších počtech i v Adamovských strojírnách a Škodových závodech pro Československé státní dráhy. Její výroba proběhla s přestávkami v letech 1921–1946 a celkem vzniklo 231 kusů. Po roce 1918, kdy většina místních tratí přešla pod státní dráhy, byly pod ČSD převedeny i lokomotivy, které sloužily v dopravě na lokálních tratích. Protože různorodý lokomotivní park se jevil z hlediska provozu a údržby ekonomicky nevýhodný, rozhodly se jej státní dráhy sjednotit pořízením nových lokomotiv řady 423.0, kterými by starší stroje nahradily. Jednalo se o lokomotivy nové konstrukce, vycházející ze starší řady 422.0 a dalších typů. Byly určeny k dopravní obsluze místních tratí s lehkým železničním svrškem a zajišťovaly zde jak nákladní, tak i osobní dopravu.

Pro svou nenáročnou obsluhu i spolehlivost byly lokomotivy v provozu velmi oblíbené a získaly přezdívku „Velký bejček“[1]. Na mnoha vedlejších tratích sloužily po desítky let; větší odstavování nastalo až v šedesátých letech s nástupem lokomotiv motorových a s úbytkem výkonů. Poslední lokomotivy byly vyřazeny okolo roku 1980. Několik kusů však zůstalo zachováno. Jsou vedeny jako muzejní; čtyři z nich jsou i provozuschopné a jsou používány při jízdách historických vlaků.

Naše lokální televizní studio spolupracuje smluvně s obcemi, městy, organizacemi a soukromými subjekty v regionu Hlučínska a Opavska již od roku 2006.

Parní lokomotiva na Hlučínsku, Projížďka parní lokomotivou, Hlučínsko, Televize Hlučínsko, Hlučínsko TV,CRTV, Parní lokomotiva, Ratiboř, parní lokomotiva, parní lokomotiva rozjezd, parní lokomotiva zvuk, Parní lokomotiva jízda, Jízda parní lokomotivou, Parní lokomotiva Velký bejček, Velký bejček, Lokomotiva 423.0

#Bolatice #Hlucinsko #HlucinskoTV #TelevizeHlucinsko #CRTV #VelkýBejček

Комментарии

Информация по комментариям в разработке