Lekcja15 Czym różni się GPW od NewConnect

Описание к видео Lekcja15 Czym różni się GPW od NewConnect

Dołącz do zadowolonych użytkowników aplikacji Squaber.com już dziś! http://bit.ly/squaber-yt
Zobacz pozostałe filmy na http://bit.ly/squaberedukacja
Otrzymuj informacje o ciekawych spółkach, automatyczne alerty ze Stref Popytu i Podaży, alerty cenowe i z monitora mediów. Bądź zawsze na bieżąco!

Uczestnicz w spotkaniach analitycznych oraz edukacyjnych przeznaczonych tylko dla użytkowników Squaber.com!
I odbierz ebooka opisującego dwie strategie stosowane przez
Zespół Squaber.com - http://bit.ly/squaber-yt

Czym różni się GPW od NewConnect

W jednym ze wcześniejszych części Uniwersytety Giełdowego porównałem rynek NewConnect ze swoistym garażem, w którym spółki mogą się rozwijać dzięki uzyskanemu finansowaniu. Mogą tworzyć bardziej rozpoznawalne, większe podmioty i w efekcie dostać się na Rynek Główny Giełdy Papierów Wartościowych. GPW prowadzi dwa rynki obrotu: Rynek Główny oraz NewConnect. Ten pierwszy żargonowo nazywany jest po prostu GPW, by się tam dostać trzeba mieć kapitalizację nie mniejszą niż 15 milionów euro i sporządzić prospekt emisyjny dla celów debiutu.

Prospekt emisyjny tworzą nie tylko przedstawiciele spółki, ale również prawnicy, audytorzy oraz instytucje wspierające i prowadzące cały proces. Wszystko to sprawia, że jest dość drogi i czasochłonny tok. NewConnect służy maksymalnemu uproszczeniu wszystkich tych procedur, tak aby pieniądze można było uzyskać w miarę szybko i zacząć swoje notowania na giełdzie. Rynek ten został stworzony dla spółek nowych technologii, miał być inkubatorem dla większych przedsiębiorstw. Dzięki NewConnect firmy dostały możliwość wpłynięcia na szerokie wody biznesu. Okazało się, że jest to rynek na tyle atrakcyjny, że na jego parkiecie pojawiło się sporo mniejszych spółek, nie tylko technologicznych. Dziś notowane są tam specjalistyczne spółki, zajmujące się badaniami nad lekami, jak i również firmy wodociągowe z różnych miast Polski.

Skrócenie procedur, to nie tylko pozbawienie prospektu emisyjnego, ale również możliwość debiutu bez wielkich emisji akcji i na przykład oferowanie akcji do określonej liczby inwestorów. Dzięki powyższym można być notowanym na giełdzie już w 10 dni roboczych po złożeniu dokumentów.

Rynek NewConnect został stworzony w 2007 roku, ma zatem niewiele ponad 10 lat. Obecnie rozpoczyna się faza dojrzewania tego rynku, który u początku istnienia porównywany był do amerykańskiego NASDAQ, gdzie notowane są spółki technologiczne.
Tak naprawdę jednak został stworzony na podobieństwo innych tego typu rynków na świecie, np.: Alternext przy Euronext czy AIM przy London Stock Exchange. Londyński AIM w ostatnich latach osiągnął duże sukcesy, jego index wzrósł o ponad 50%. Notowania NewConnect z racji fazy dojrzewania i ostatniego gorszego sentymentu na rynku akcji nie prezentują się tak dobrze, ale rynek ten cały czas się rozwija.
NewConnect aktualnie charakteryzuje się jedną ważną rzeczą: pomaga wielu przedsiębiorstwom, ponieważ na początkowym etapie w wielu firmach pojawia się tak zwana luka kapitałowa. Spółki mogą wtedy wesprzeć się emisją akcji na NewConnect. Pomaga to im szerzej wejść na rynek, dopracować produkt i zlikwidować wspomnianą lukę kapitałową.

NewConnect oferuje również niższe koszty debiutu giełdowego i uproszczenie całej procedury. Mniejsze regulacje obejmują na przykład brak konieczności przeprowadzania audytu raportu półrocznego. Na NewConnect są spółki nowych technologii, ale tak naprawdę znajdziemy tam niemal wszystkie branże notowane również na Rynku Głównym GPW. Spółki na NC podlegają lokalnym standardom rachunkowości, nie ma zatem konieczności stosowania Międzynarodowych Standardów Rachunkowości.
W momencie debiutu na NewConnect spółka ma możliwości nieskrępowanego pozyskania kapitału.

Po ponad 10 letnim okresie przychodzić czas podsumowań dla rynku NewConnect. Czy ten parkiet ma na swoim koncie jakieś sukcesy?
Okazuje się że tak. A najlepszym tego obrazem jest spółka Mabion, której debiut przypada na rok 2010. Jest to firma biotechnologiczna, która w kolejnych latach przeniosła się na Rynek Główny i w ciągu ostatnich 9 lat mocno zyskała. Mabion notowany jest w indeksie mWIG40, czyli w drugim najważniejszym indeksie polskiej giełdy. Wart jest ponad miliard złotych, a w czasie swojego 9 letniego pobytu na giełdach, akcje tej spółki wzrosły o 485%. Mabion, dzięki rynkowi NewConnect, wyemitował w ciągu ostatnich lat 6 milionów akcji, dzięki którym pozyskał środki na dalsze funkcjonowanie i badania. Takich spółek jest więcej: w ostatnich latach coraz liczniej firmy dojrzewają do tego, by z NewConnect ostatecznie przenieść się na Główny Rynek Giełdy Papierów Wartościowych.

Podsumowując:
NewConnect został stworzony, aby uprościć pozyskanie kapitału,
Na NewConnect notowane są spółki technologiczne oraz niewielkie podmioty z innych branż,
NewConnect to zaplecze wielkiej giełdy, podobne do zagranicznych instytucji,
NewConnect ma na swoim koncie kilka sukcesów, jak na przykład wsparcie spółki Mabion.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке