Nová koncertní síň v Ostravě slovy autora Martina Kropáče

Описание к видео Nová koncertní síň v Ostravě slovy autora Martina Kropáče

Exkluzivní dokument s architektem Martinem Kropáčem ze studia Architecture Acts, spoluautorem výjimečné koncertní síně v Ostravě se špičkovými akustickými parametry, naleznete také na ESTAV.tv zde: https://estav.tv/v/ostrava-se-chysta-...

Město Ostrava se již brzy zařadí mezi evropská a světová kulturní centra. V moravskoslezské metropoli totiž roste nová koncertní hala s parametry srovnatelnými s těmi nejprestižnějšími světovými stavbami, jako je Labská filharmonie, Koncertní hala Walta Disneyho v Los Angeles, Pařížská filharmonie či Harpa v Reykjavíku. Nová budova se sálem pro 1300 diváků bude originálně propojena se stávajícím Domem kultury, který navrhl architekt Jaroslav Fragner. Autory návrhu jsou přední americký architekt Steven Holl a jeho studio Steven Holl Architects z New Yorku spolu s českým studiem Architecture Acts.

Martin Kropáč, architekt a spoluautor projektu, popisuje, jak návrh koncertní haly vznikal: „V zadání bylo nějakou mírou využít stávající Dům kultury, který je kulturní památkou. Pracujeme s americkou kanceláří Stevena Holla, světoznámou kanceláří se sídlem v New Yorku, kterou dobře známe, protože jsme společně s mojí partnerkou Hankou Petříkovou v New Yorku dlouho žili. Já jsem v jeho kanceláři pracoval pět let.“

Koncertní sál je navržen na základě konceptu „vinice“, kde jeviště je umístěno uprostřed a diváci mají k vystupujícím blíže. „Tento sál má intimnější charakter a lepší parametry pro špičkovou akustiku. Od začátku jsme spolupracovali s jedním z nejlepších akustiků, panem Toyotou z Nagata Acoustics, který má na svém kontě řadu osvědčených sálů,“ říká Martin Kropáč.

Pro ověření akustiky byl vytvořen model koncertního sálu v měřítku 1:10, který je vystaven v galerii Plato v Ostravě. Model obsahuje 1300 sedaček s malými figurínami, aby simulace byla co nejvěrnější. „Model vznikl proto, aby akustici mohli ověřit domněnky a simulace vzniklé během studie. Fyzické měření je stále nezbytné, protože některé věci nelze nasimulovat virtuálně,“ vysvětluje Martin Kropáč.

Mnohem více se dozvíte v exkluzivním dokumentu na ESTAV.tv.

Studio Architecture Acts:

facebook   / acts.archi  
instagram   / architectureacts  
twitter https://x.com/ActsArchi
linkedin   / architecture-acts  

TZB-info - Stavebnictví. Technická zařízení budov. Úspory.

Web: https://www.tzb-info.cz/
Facebook:   / tzbinfo  

ESTAV.cz - Architektura. Stavba. Bydlení.

Web: https://www.estav.cz/
Facebook:   / estavportal  

Комментарии

Информация по комментариям в разработке