Дмитро Бортнянський і бандура

Описание к видео Дмитро Бортнянський і бандура

Що спільного між Моцартом і бандурою?
Дмитро Бортнянський. Це його Михайло Вербицький, автор українського гімну, називав українським Моцартом. Етнічний лемко, що народився у сім’ї козацького старшини, у тогочасній музичній столиці України Глухові. З ранніх літ проявляв неабиякі музичні таланти, і тому ще дитиною опинився у Петербурзі в придворній півчій капелі. Вже у 12-річному віці брав участь в оперних постановках придворного театру, виконуючи жіночі партії. Як винятково обдарованого вихованця, його згодом відправляють на науку до Італії.

У Болонській музичній академії Бортнянський вчиться у того ж самого педагога, що й Моцарт – падре Мартіні, і за його порадою продовжує навчання у Римі, Болоньї, Неаполі, а далі у Венеції – тогочасній оперній столиці світу – під опікою славетного Бальдасаре Галуппі, маестро Базиліки Дожів Св. Марка. Опери Бортнянського тріумфують на найпрестижніших сценах тогочасної Європи (і все це в умовах шаленої конкуренції з численними європейськими композиторами).

Згодом, після повернення до Росії, він очолює Петербурзьку придворну капелу як адміністратор та диригент, і стає придворним музикантом великого князя Павла. Дружина князя, Марія Федорівна, дуже любила музику і добре грала на чембало. Саме для неї Ботнянський написав Concerto di Cembalo D-dur в супроводі камерного оркестру.

У концерті Ковчег "Україна" ми пропонуємо Вам особливу версію цього твору, де партія чембало зазвучить на бандурі. Бандура найчастіше асоціюється у нас з образом епічних старців-кобзарів, або ж з вродливими дівчатами у вінках і вишиванках. Але ще з XV–XVI століття існували придворні музиканти-бандуристи при дворах української та польської шляхти, і навіть при царському дворі у Російській імперії.

У цьому виконанні твору партію соліста-чембало доручено бандурі, аби ми могли у черговий раз переконатися в надзвичайних можливостях нашого національного інструменту, і пригадати давню традицію майстерного придворного виконавства. Такою постане вона в руках заслуженого артиста України, лауреата і члена журі численних національних і міжнародних конкурсів Олега Созанського, поєднавшись з Молодіжним симфонічним оркестром України/YsOU під орудою Оксани Линів.

концерт "Ковчег "Україна"
запис відбувся 7-9 жовтня 2020 року у Львові за підтримки УКФ
ініціатор і креативний продюсер концерту – Ярина Винницька

Ковчег "Україна"
Український культурний фонд

Комментарии

Информация по комментариям в разработке