PRAVILNO DOJENJE -Breast feeding, Miljković Danijela, pedijatrijska sestra, Prim. dr Miloš Počekovac

Описание к видео PRAVILNO DOJENJE -Breast feeding, Miljković Danijela, pedijatrijska sestra, Prim. dr Miloš Počekovac

ZDRAVLJE DOJKI-DOJENJE
Saveti za dojenje

Razgovor sa Danijelom Miljković
glavnom pedijatrijskom sestrom
odeljenja neonatologije KBC "dr Dragiša Mišović"

Humano mleko je kompleksna hranljiva tečnost koja sadrži antitela, enzime, hormone i brojne druge sastojke neophodne za pravilan rast i razvoj novorođenčeta. Majčino mleko nije obrok stalnog sastava, prvo mleko je ređe, zatim sledi gušće mleko koje služi da beba zadovolji osećaj gladi.
Prednosti za bebu su te što povećava stopu preživljavanja. U prvih šest meseci zadovoljava sve hranljive potrebe novorođenčeta, sadrži antitela dobijena od majke koja ga štite, između ostalog stvara posebnu vezu između majke i bebe.
Prednosti za majku su te što smanjuje rizik od krvarenja nakon porođaja, smanjuje rizik od nastanka raka grlića i tela materice, dojki, takođe smanjuje mogućnost za pojavu postporođajne depresije.
U smislu podrške i unapređenju dojenja, majku treba posavetovati da je udoban položaj prilikom dojenja vrlo bitan. Zatim, strpljenje dok beba ne uhvati pravilno bradavicu. Važno je da majka shvati računanja vremena između dva podoja.
Grudi za dojenje se pripremaju tako što se pre podoja istuširaju mlakom vodom, ili se na njih staviti mlak oblog 10 do 15 minuta. Nežnim pokretima, od pazuha ka bradavici, stimuliše se lučenje mleka. Izmusti malo mleka pre podoja kako bi beba osetila miris i ukus mleka.
Majka treba da prati tok dojenja kako bi bila sigurna da beba pravilno sisa. Beba treba da otvori široko usta, donja usna treba da bude izvijena ka napolje, a areola treba da bude duboko uvučena. Bradavica ne treba da bude bolna.
Sisanje je sporo, ritmično i ponekad se čuje i vidi akt gutanja. Dužina podoja je individualna kod svake bebe. Kada beba pusti dojku, a majka ostavi dojku dostupnu bebi, ukoliko beba nije zainteresovana to znači da je podoj završen. Podoj treba prekinuti ako beba nije pravilno uhvatila dojku, ako je dojenje bolno i ako beba postane uznemirena.
Posle podoja izmlazanjem proveriti da li je ostalo mleka u dojkama. Pre izmlazanja obavezno oprati ruke. Palac postaviti na areolu iznad bradavice a kažiprst ispod bradavice. Vršiti pritisak palcem i kažiprstom ka unutra. Mleko će prvo da poteče u kapima, a zatim u malim mlazevima. Rotirati palac i kažiprst oko areole da bi se praznili svi sinusi dojke. Nakon toga bradavice oprati mlakom vodom i osušiti uz pomoć pelene, premazati sa nekoliko kapi mleka i ostaviti ih da se osuše na vazduhu.
Tokom dojenja mogu da se jave i neke komplikacije, ali ove komplikacije mogu uspešno da se spreče i prevaziću. Najčešće komplikacije su bolne i ispucale bradavice a ređe zapaljenje dojke. Ove komplikacije mogu da se sprečite pravilnim položajem tokom dojenja, pravilnim prijanjanjem bebe na dojku i na kraju izmlazanjem dojki posle svakog podoja.

#fotovizantija #dojenje #zdravljeibolestidojke

INSTAGRAM #zdravljeibolestidojke
SAJT www.bolestidojke.rs
Facebook: Zdravlje i bolesti dojke
You tube Bolesti dojke - болести дојке
Linkedin: Primarius Milos Pocekovac MD, PhD
0649355578

Комментарии

Информация по комментариям в разработке