Ural 5920 Lego Technic MOC by Samolot Russian off-road vehicle.

Описание к видео Ural 5920 Lego Technic MOC by Samolot Russian off-road vehicle.

In the 1960s, Russians intensively searched for oil in large areas of northern Siberia. They begin to see the urgent need to have a vehicle capable of running through snow and mud. That can transport equipment and materials needed to extract and transmit oil. To accelerate the implementation of the vehicle, they decide to use the experience of foreign constructors. To this end, they send a special delegation to Canada which buys a batch of Bruce Nodwell machines. On their basis, in 1972, the NOMI 0157 vehicle with the Urala 375 cabin is created. Research and launching the production, however, takes years. It was only in 1984 that the small-series production of the first 150 machines was started. Production takes only 5 years, but the original plans for 8,000 units are not met. Several hundred copies are made and with the collapse of the USSR, production stops. Only in 2003, production of the modernized version marked ST-1 was resumed.
W latach 60 tych XX w Rosjanie intensywnie poszukują ropy na wielkich obszarach północnej Syberii. Zaczynają dostrzegać pilną potrzebę posiadania pojazdu zdolnego poruszać się po śniegu i błocie. Mogącego transportować sprzęt i materiały potrzebne do wydobycia i przesyłu ropy. Aby przyśpieszyć wdrożenie pojazdu postanawiają skorzystać z doświadczeń zagranicznych konstruktorów. W tym celu wysyłają do Kanady specjalną delegację która kupuje partię maszyn konstrukcji Bruce-a Nodwella. Na ich podstawie powstaje w 1972 r Pojazd NOMI 0157 z kabiną Urala 375. Badania i uruchomienie produkcji ciągnie się jednak latami. Dopiero w 1984 r udaje się ruszyć z produkcją małoseryjną partii pierwszych 150 maszyn. Produkcja trwa zaledwie 5 lat, pierwotne plany zakładające powstanie 8000 sztuk nie zostają dotrzymane. Powstaje kilkaset egzemplarzy i wraz z rozpadem ZSRR produkcja ustaje. Dopiero w 2003 wznowiono produkcję zmodernizowanej wersji oznaczonej symbolem ST-1.
Nie udało mi się znaleźć informacji jak to było z prawami do patentu na to podwozie, na anglojęzycznej wikopedii opisującej dzieje firmy pana Brucea Nodewella jest info jakoby sprzedaż 700 pojazdów do ZSRR była najwiekszym sukcesem eksportowym jego firmy. Ale Rosjanie piszą tylko że delegacja w Kanadzie kupiła małą partię pojazdów. Zresztą nie byli zadowoleni z układu zdwojonych kół napędowych i po wieloletnich badaniach wdrożyli ostatecznie do produkcji wersję zmodernizowaną z pojedynczym kołem na każdej gąsienicy.
Z ciekawości napisałem parę emaili w tej sprawie, jak się czegoś dowiem to napiszę.
Model zbudowałem relatywnie szybko bo w około dwa tygodnie. Potem oczywiście parę tygodni trwało zgromadzenie kilku brakującuch klocków i materiału filmowego, ale w końcu jest. Mażyłem o nim od paru lat ale nie miałem koncepcji na szerokie gąsienice, aż w końcu przyszedł dzień w którym wpadłem na pomysł aby je spiąć tą śmieszną płytką 4x1 z dwoma studami. Oczywiście byłem niemal pewien że będą się rozpadać i nic z tego nie będzie, ale patent o dziwo działa i to całkiem nieźle.
Z wózkami gąsienic poszło całkiem szybko, zawieszenie na drążkach skętnych, nowe dyferencjały nie ma tam nic skomplikowanego.
Wiedziałem, że muszę umieścić silniki w obrębie gąsienic bo legowe kardany nie podołały by przeniesieniu napędu z ramy tak jak to jest w oryginale. Ale zależało mi na odwzorowaniu oryginalnego układu napędowego więc doszło do sytuacji, że działa on niejako na odwrót. dwa PF XLe napędzają gąsienice a od dyfrów napęd wypuszczony jest na wały prowadzące do centralnego dyferencjału i dalej do silnika V8 pod maską.
Najtrudniejsze w budowie było osiągnięcie odpowiednio sztywnej ramy. Model ma aż 80 cm długości i prawie 4 kg wagi, większość masy przypada oczywiście na wózki gąsienic. Koła Pf XL i masa ogniw zrobiły swoje.
Sztywne ramy na panelach 3 x11 już budowałem ale od niedawna są dostępne nowe ramki 7x11 które wyśmienicie się z nimi komponują. Tę konstrukcję można też bardzo łątwo dosztywniać w zależności od potrzeb dodająć liftarmów 11.
Myślałem o zrobieniu URALa 5920 w wersji z HDSem ale ostatecznie odpuściłem ze względu na masę dzięki temu fajnie się porusza w terenie.
Funkcje pojazdu ograniczają się zatem do kręcącej się kierownicy i wyciągarki.
Do zasilania służą dwa buwizzy ale są zabudowane w szoferce pod fotelami więc można je zamienić na dwa akumulatory PF i pojazd też jeździ tylko trochę wolniej.

Fajny film o tym pojeździe jest tu    • Обзор снегоболотохода Урал-5920 | Rev...  

Top 10 LEGO Technic
🔔Subscribe for awesome new LEGO videos
If you have any ideas for my next build, let me know!
Lego, making dreams reality.
Not a LEGO set. Not for sale. No instructions
This video is for AFOLS (Adult Fan Of Lego), lego collectors and Parents
Remotely controlled by BuWizz 2.0
No this is not a lego set and it is not for sale.
Visit Facebook page for more great models:
  / pawelstefaniuksamolot  

https://bricksafe.com/pages/samolot
Это самоделка, она не продается в магазинах.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке