Розвиток драматичного трикутника є основною причиною травм у сім'ях.
Діти, які постійно виконують роль жертви у сімейних конфліктах, або спостерігають, як жертвами стають інші, засвоюють ці почуття. Також дана модель дуже часто присутня у взаєминах між чоловіком та жінкою, де дружина часто виступає у ролі жертви, а чоловік у вигляді агресора (переслідувача). Рятувальником найчастіше виступає коханець, родич дружини чи діти.
Трикутник подібний до каруселі і може надати грі можливість продовжуватися нескінченно. Подібний стиль спілкування дуже важко змінити.
986 року відомий психіатр і фахівець в області транзактного аналізу Стівен Карпман запропонував власну теорію людських відносин — драматичний трикутник Карпмана.
В цьому драматичному трикутнику відносин людина відіграє різні ролі : Жертва, Рятувальник або Агресор.
Хто ми? Виявляється, ми буваємо в ролі кожного з них. І не тільки у відносинах з іншими, але часто для самих себе. Чому ми граємо такі ролі? Як з них вийти?...На цю тему хотів би сьогодні разом з Вами пороздумувати.
Давним-давно, за горами, за лісами... так зазвичай починаються більшість казок. У них часто зустрічаються три персонажі: прекрасна принцеса, хоробрий лицар і дракон, що переслідує Королівство (можливо, зла мачуха). Ким би не був цей лиходій, ми можемо бути впевнені, що з його боку буде щось неприємне. Але на допомогу їй поспішить відважний юнак, який подолає всі негаразди, звільнить кохану, одружиться з нею, і тоді всі будуть жити довго і щасливо. Крім дракона, звичайно.
Психіатр Стівен Карпман назвав цю схему драматичним трикутником. В одному кутку перевернутої фігури він помістив Агресора, в іншому Рятувальника, а внизу – Жертву. Карпман — учень Еріка Берна, творця транзакційного аналізу — стверджував, що всі ми схильні несвідомо входити в певну, закріплену в дитинстві роль, і кожна з них має свій власний сценарій реагування, інтерпретації та вирішення конфліктів. Однак, ми не призначені на "улюблені" ролі на постійно — зміна ролей може відбутися в лічені секунди! Ми танцюємо від позиції до позиції, в безперервній драмі взаємного порятунку, звинувачення і шкоди.
Підписуйтеся, залишайте вподобайки, пишіть коментарі, та давайте разом розвивати український YouTube
Ще більше корисної інформації в різних форматах:
Instagram: https://instagram.com/caroline_space_...
YouTube: / @carolinespaceua
Telegram: https://t.me/caroline_space_ua
TikTok: tiktok.com/@caroline_space_ua
Facebook: / carolinespaceua
#психологія #жертва #абьюз #спасатель
Информация по комментариям в разработке