Zdaniem psychologów 90% informacji, które otrzymujemy, jest przekazywanych niewerbalnie. Podświadomie odczytujemy ułożenie ciała i gesty rozmówcy, a w oparciu o tembr głosu odgadujemy jego nastrój. Możemy nawet rozpoznać, czy mówi on prawdę, czy nie.
Przykładowo, czy wiesz, że oblizywanie lub przygryzanie warg jest sygnałem, że ktoś kłamie? Problem jest związany z tym, że z każdą minutą kłamcy jest coraz trudniej mówić, bo zasycha mu w ustach. Policjanci nazywają to efektem „waty w gardle”. Ciekawe, prawda? Sprawdźmy, co Allan Pease (czyli „Pan Mowa Ciała”), Dr Lillian Glass i inny eksperci mowy ciała mają do powiedzenia na ten temat!
Czas:
Szeroko otwarte oczy 0:47
Zmiana ułożenia ciała i głowy 1:46
Oblizywanie lub przygryzanie warg 2:59
Ograniczanie ruchów 3:48
Wskazywanie palcem w twoją stronę 4:26
Odchylanie głowy na bok 5:06
Pociąganie kołnierzyka i drapanie się po szyi 5:43
Zakrywanie najbardziej wrażliwych części ciała 6:19
Trzymanie się stabilnych przedmiotów 6:53
Bawienie się włosami lub pocieranie rąk 7:28
Lekkie odwracanie się 7:52
Bonus: jak zidentyfikować kłamcę przez telefon 8:23
#jakrozpoznaćkłamcę #mowaciała #kłamstwo
Muzyka: Epidemic Sound https://www.epidemicsound.com/
Streszczenie:
Łatwo rozpoznać, czy ktoś jest nieuczciwy. Mówi o tym silne napięcie mięśni oka, które powstaje, ponieważ dana osoba z niechęcią odwraca wzrok. To właśnie dlatego często mamy wrażenie, że kłamca robi wielkie oczy.
Jeśli ktoś podczas mówienia nagle wyprostuje lub podniesie ramiona, może to oznaczać, że nie jest pewien swoich słów. To napięcie w ramionach wynika z tego, że dana osoba sama jest zaskoczona swoimi kłamstwami.
Zaschnięta wydzielina w kącikach ust lub na wargach i na języku również wskazuje kłamcę. Skręcanie warg na jedną stronę lub ich przygryzanie też oznacza nieszczerość.
Obserwacja dłoni jest doskonałym sposobem na stwierdzenie, czy ktoś kłamie. Jeśli osoba niespokojnie nimi rusza i nerwowo bawi się małymi przedmiotami, jest to wyraźny sygnał, że czuje się niekomfortowo.
Kłamca próbuje odwrócić sytuację i zrobić z ciebie złego człowieka, który oskarża uczciwego biedaka o ukrywanie prawdy.
Próbując zdobyć dodatkowy czas na odpowiedź na niewygodne pytanie, człowiek może odruchowo udać zainteresowanie współrozmówcą. Ten ruch głową doskonale pomaga ukryć prawdziwe intencje.
Szyja jest jedną z najmniej chronionych części ciała. Wiele osób, czując zagrożenie, zaczyna pociągać za kołnierzyk, szczególnie gdy jest on ciasny i utrudnia oddychanie.
Joe Navarro, ekspert języka ciała, wyjaśnia, że klatka piersiowa, brzuch i miejsca intymne to te części ciała, które człowiek próbuje zakryć, gdy czuje niepokój.
Kłamca może trzymać się ściany, stołu, krzesła lub innej stabilnej powierzchni. W ten sposób próbuje sam siebie przekonać o własnym bezpieczeństwie.
Dziewczyny próbują poprawiać fryzurę, usuwać nieistniejący makijaż z kącików oczu albo owijać pasma włosów na palcach.
Nawet jeśli nie patrzysz komuś prosto w twarz podczas rozmowy, zawsze jesteś zwrócony w jego stronę, o ile nie masz nic do ukrycia.
Kłamcy często połykają słowa i mówią zachrypniętym głosem. Im grubszy głos, tym bardziej jesteśmy skłonni uwierzyć mówiącemu. Osoba, która kłamie może świadomie lub nieświadomie obniżyć tembr głosu.
Информация по комментариям в разработке