Ciemierniki - jak pielęgnować? Co zrobić po przekwitnięciu z ciemiernikiem?

Описание к видео Ciemierniki - jak pielęgnować? Co zrobić po przekwitnięciu z ciemiernikiem?

Ciemierniki to rośliny, które jako pierwsze zakwitną w ogrodzie i które jako pierwsze mogą ukwiecić nasze balkony i tarasy. Są one tematem naszego dzisiejszego odcinka. Jak je wyeksponować w doniczkach i jak je pielęgnować? I co z nimi zrobić po przekwitnięciu? Między innymi na te pytania odpowiadamy w dzisiejszym filmie. Zapraszamy!

Najbardziej popularnym gatunkiem u nas jest chyba ciemiernik biały. Występuje on już w przeróżnych odmianach, a także krzyżówkach międzygatunkowych. Polska nazwa nawiązuje do barwy kwiatów, dlatego mówimy na tę roślinę ciemiernik biały, podczas gdy po łacinie Helleborus niger, czyli czarny, jest nawiązaniem do czarnego kolory korzeni. Wzrasta też popularność gatunku ciemiernika wschodniego i również jego licznych odmian oraz odmian mieszańcowych. Te rośliny kwitną w kolorze białym, różowym, fioletowym i zielonym, zdobią je też zazwyczaj delikatne wzorki. Warto pamiętać, że są to rośliny nie tylko piękne, ale także pożyteczne. Stanowią pierwsze pożywienie dla dopiero co budzących się pszczół, trzmieli i innych owadów zapylających. Na przedwiośniu, gdy jeszcze nie ma wielu kwiatów, a te pożyteczne owady wyfruwają po swój pierwszy posiłek, mogą trafić właśnie na ciemierniki.
To np. odmiana 'Angel Glow', którą kupiłam obsypaną pąkami. Zapowiada się naprawdę bujne kwitnienie, drobniejszych w prawdzie kwiatów, w porównaniu z innymi reprezentowanymi tutaj odmianami. Ale myślę, że w tym przypadku w ilości będzie siła. Kupując ciemierniki do dekoracji zewnętrznych donic, zwróćmy uwagę na ilość pąków, które będą nam gwarantować długie kwitnienie. Aczkolwiek wspaniałą cechą i zaletą tych roślin jest to, że ozdobne nie są tu wcale płatki ciemierników, ale ich rozrośnięte działki kielicha. Przez to zachowują one swoją urodę znacznie, znacznie dłużej, nawet kilka miesięcy. W tym czasie stanowią osłonę dla dojrzewających nasion, wyglądając niemal identycznie jak w czasie kwitnienia, zmieniając jedynie nieco swoją barwę, trochę na kolor różowy, trochę na zielony. Zasychają dopiero, gdy dojrzeją nasiona. Gdybyśmy mieli te byliny posadzone w ogrodzie, mogą się one samoistnie rozsiać.
Należy pamiętać, że ciemierniki to silnie trujące rośliny. Zatem podczas prac związanymi z nimi, np. podczas przesadzania lepiej jest włożyć rękawiczki. Generalnie rośliny te źle znoszą naruszanie ich systemu korzeniowego, zatem gdy kupimy takie pięknie kwitnące okazy i chcemy cieszyć się ich kwiatami aż do późnej wiosny lub lata, możemy pozostawić je w donicach produkcyjnych do czasu przekwitnięcia. I dopiero potem, gdy już będziemy zmieniać dekorację balkonu lub tarasu na letnie kwiaty, przesadźmy ciemierniki w nowe miejsce. Ja właśnie tak zrobię. Nie będę ich na razie przesadzać, ale mimo to mam kilka propozycji, co zrobić z ciemiernikowymi ślicznościami.
Kwitnące ciemierniki same w sobie są tak zachwycające, że nie potrzebują żadnego towarzystwa. Wystarczy dla nich znaleźć wybraną donicę, osłonkę czy też koszyk, żeby stworzyć zjawiskową, balkonową lub tarasową roślinną dekorację.
Ta odmiana ciemiernika białego, o naprawdę dużych kwiatach trafi do wysokiego pojemnika. Dzięki temu będzie ona bliżej naszego wzroku. W takiej formie może być ustawiona np. w rogu balkonu lub tarasu, najlepiej w takim miejscu, żebyśmy mogli bez problemu na nią spoglądać. Ciemierniki wolą rosnąć w miejscach osłoniętych i lekko zacienionych.
Kolejna moja propozycja będzie dekoracją również tylko z jednego ciemiernika, we wspomnianej już odmianie 'Angel Glow' , ale już z pewnymi dodatkami. Czasami osłonka, którą wybierzemy dla naszego okazu może być nie do końca dopasowana. Żeby to ukryć możemy użyć np. kawałków kory i zamaskować to, co nie prezentuje się zbyt ładnie. Ja do swojej rośliny dodam jeszcze kilka gałązek brzozy, które opadły w trakcie wichur. Dzięki temu całość nabiera nieco leśnego charakteru. Ciemierniki w czasie kwitnienia powinny mieć ziemię stale wilgotną, nie można dopuszczać do przesuszenia, ale nie może być też podmokła czy też mokra. Zatem osłonki, czy też donice, w których umieścimy nasze rośliny muszą mieć otwory drenażowe, przez które wypłynie nadmiar wody. Chyba że nasza kompozycja trafi w miejsce zadaszone, gdzie nie docierają opady deszcze i gdzie będziemy kontrolować czy w osłonce nie pozostaje nadmiar wody po podlewaniu.

Linki :
Facebook :   / izabella.schick  
Blog : https://ogrodnacodzien.pl/
Instagram :   / ogrod_na_co_dzien  

#ciemierniki #kwiaty #balkon #balkonyitarasy #taras #kwiatydoniczkowe #ogrod_na_co_dzień #rośliny

Комментарии

Информация по комментариям в разработке