Do Švédska jsme vyrazily přes Německo s přespáním u vodního kanálu mimo hlavní cestu (53.6597, 10.7878 (lat, lng)). Večer i ráno jsem se se smečkou parádně prošla kolem kanálu, někteří si zaplavali v průzračné vodě. Pokračovali jsme na západní pobřeží Dánska na pláž Lakolk Strand na ostrově Rømø. Je to úchvatná pláž, kam můžete zajet autem, navíc je na ostrov vybudovaná cesta. Na ostrově na nás bylo příliš lidí, tak jsme si našli klidný kemp na pevnině, opět s možností příjemného venčení smečky – Ballum Camping (55.0687, 8.6616 (lat, lng)). Pokračovali jsme přes Dánsko po mostech. Stejnou cestu jsme volili i minulý rok, když jsme jeli na sever osobním autem. S obytkou však finančně mnohem lépe vyjde cesta trajektem. Naše první zastávka ve Švédsku byla farma pod Malmö (55.4946, 12.9521 (lat, lng)). Za 10 minut jsme prošli příjemnou procházkou mezi pastvinami k moři. Majitel byl velmi přátelský a dal nám pár tipů, co bychom měli vidět. Vše jsme odjezdili podle aplikace Park4Night (vážně doporučuji) a vždy jsme si dělali rezervaci ubytování den předem. Užili jsme si krásný podvečer. Další cíl byl jasný: mířili jsme na ostrov Öland, který leží na východním pobřeží Švédska a je to druhý největší ostrov po ostrově Gotland. Cesta nám trvala cca 5 hodin a naplánovali jsme si ji za deště. Na Ölandu jsme si našli příjemný kemp Sandviks (56.3789, 16.4037 (lat, lng)) na západním pobřeží pod městem Kalmar, který je branou na ostrov a kde také fouká mnohem méně než na východním pobřeží.
„Zemědělská krajina jižního Ölandu“ je dokonce název jedné z památek světového kulturního dědictví UNESCO. Typické jsou pro Öland větrné mlýny, na konci 19. století jich bylo 2000, dnes je dochováno do 300 mlýnů, a zajímavostí je, že se mohly otáčet o 360 stupňů. Opět jsme se sbalili a vyrazili na jižní stranu Ölandu na tzv. Jižní mys, který je pozoruhodný, protože je přírodní ptačí rezervací, a z celého Švédska i světa se sem jezdí pozorovat ptáky. Na Jižním mysu najdete také maják Velký Ján a přímo v této části se dají dělat krásné procházky.
Pokračovali jsme východním pobřežím na sever silnicí po neskutečně malebné krajině. Navštívili jsme pevnost Insmantorp, což je zřícenina kruhové pevnosti. Na Ölandu je ze všech pevností nejzachovalejší, byla vybudována kolem roku 200 našeho letopočtu a jedná se o kruhovou pevnost, která má 9 bran, a uvnitř se nacházelo 95 domů.
Tentokrát jsme si našli kemp severněji na východním pobřeží, přímo na pobřeží, a musím říct, že sem se chci jednou vrátit. Wikegårds kemp (57.0798, 16.9670 (lat, lng)) byl vybudovaný na původních pastvinách, všude neskutečně místa a prostoru, a pro pejsky zde bylo dokonce agility hřiště. Na ostrově je málo zdrojů sladké vody, tak si kemp odsoluje mořskou a třídí zde opravdu veškerý odpad!
Pokračovali jsme na hrad Borgholm, v podstatě se jedná o zříceninu. Parádní je, že jsme nikoho nepřekvapili ani se třemi pejsky – pejskům na vodítku byl vstup povolen, a tak jsme procházeli hrad v kompletní sestavě. Hrad se dal projít téměř celý, dnes slouží také pro pořádání koncertů. Během naší návštěvy byla k vidění výstava fotografií s nočními oblohami Švédska včetně fotografií s polární září. … takže jsme si i kulturu trošku užili. Naskočili jsme opět do obytky a pokračovali na pevninu na jih Švédska. Vybrali jsme opět výborný kemp Järnavik (56.1757, 15.0779 (lat, lng)). V kempu jsme si vybrali místo daleko od všeho, u velké louky, a při ranním vstávání a procházce jsme dostali velkou odměnu … louka byla zalitá mlžným oparem. Dechberoucí scenérie! V této části Švédska si dokážu představit strávit opět dvakrát tolik času. Všude jsou přírodní rezervace, pravda, na některé stezky pejsci skrz zvířata nemohou, nicméně tady je toho tolik, co vidět a kam jít, že si jednoduše vyberete. Po cestě jsme udělali rychlou zastávku u hradu. Po cestách jsme si užívali rovné silnice, na kterých se nám s obytkou perfektně jezdilo.
Posledním dnem ve Švédsku byla pláž Sandhammaren. Tato pláž je Švédy pravidelně oceňována jako nejkrásnější pláž Švédska. Má bělostné pláže, které se podobají Karibiku, a můžete chodit neskutečně dlouho a užívat si absolutní svobody. I když je pravda, že byl teplý den a hlavní parkoviště a vstup na pláž byl přeplněný. Rozhodli jsme se s pejsky najít jinou část pláže a našli jsme místo, kde bylo opravdu málo lidí a dalo se velmi dobře zaparkovat. A vyrazili jsme na poslední zastávku a to na Ales Stenar, magické místo, které představuje kamennou loď vytvořenou z kamenů rozmístěných do půdorysu lodního trupu. Místo se nachází na kopci na útesech, lidé si tam chodí užít západ slunce do moře. Pak už jen přejezd na přespání na parkovací místo u města Ystad – pouhých 15 min na trajekt (55.4351, 13.8500 (lat, lng)), skvělé, klidné místo na okraji rezervace, takže opět příjemné venčení smečky. A ráno hurá na ostrov Bornholm. Pokud pojedete do podobných končin, nezapomeňte přibalit svíčky a repelenty na komáry!
Информация по комментариям в разработке