Хоро "Ръка" - размер 2/4, Добруджанска фолклорна област

Описание к видео Хоро "Ръка" - размер 2/4, Добруджанска фолклорна област

Видео уроци по народни танци от ТК "Луди Млади"

📌И не забравяйте да се абонирате за канала ни
Всеки вторник и всяка събота нови видеа!

📧 [email protected]

📌   / tk.ludimladi  

🌏 https://ludi-mladi.eu
😀 Очакваме вашите луди снимки и видеа!💃
📌И не забравяйте да се абонирате за канала ни

Всеки вторник и всяка събота нови видеа!

#танцовклублудимладистудентскиград #tancovklubludimladistudentskigrad #narodnitanci #народнитанци #videouroci #видеоуроци #zabavlenie #забавление

Ръ̀ка, наричано още ръчка, цяла ръка и полуръчка е добруджанско хоро в размер 2/4. Името на хорото произхожда от начина на залавяне на играещите – хващат се „за ръце“.
Хорото се играе смесено – от мъже и жени в затворен или отворен кръг, в умерено темпо, с характерна осминкова пулсация. От време на време мъжете се отделят във вътрешен кръг, като изпълняват по-сложни стъпки и характерното за добруджанските хора „причукване“. При захващането ръцете са спуснати надолу и се залюляват напред-назад, без каквото и да е напрежение, като напред се изнасят на височина на стомаха, а назад до естествена височина. Ръцете не се свиват в лактите, но при изпълнение на „Добруджанско набиване“вляво или вдясно те се свиват в лактите и се прибират близо до тялото.
Добруджанската фолклорна област се простира на север до река Дунав, на изток до Черно море, на юг граничи със Странджанската фолклорна област, а на запад със Северняшката. Обхваща административните области Добрич, Силистра и Варна.
Повечето добруджански народни танци започват бавно и постепенно забързват. Играе се освободено, с настроение, уверено, като повечето движения са насочени надолу към земята (приклякване, присядане). Това символизира връзката на добруджанеца със земята и нейното плодородие, която му осигурява прехраната. Има също много движения с ръце и рамене.
Най-често срещани са смесените хора (играят мъже и жени), които са в кръг или полукръг. Мъжете, например, играят в права редица.
Известни са: Добруджанска ръченица, Варненско хоро, Трънка, Сборенка, Ръка, Тропанка, Черкезка, Ляво хоро, Данец, Опас, Сей, сей боб, Буенец, Бръсни цървул, Изхвърли кондак, Повлекана, Мъжки ръченик и други
Познаваме добруджанския край с още едно име. Сещаш ли се кое е то? Да, Добруджа е известна и като “Житницата на България”, защото основният поминък на населението тук е земеделието. Това неминуемо е вплело своите корени във всички аспекти на етнографските особености на областта.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке