Odebírat kanál: https: https://bit.ly/2NEvART Náš web: https://www.asklepion.cz/
Doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc., odpovídá, kdy je opravdu potřeba vytrhnout osmičky:
Extrakce zubů moudrosti patří mezi jistý bizár českého zdravotnictví. Já si ještě pamatuju, protože mám výuku v takové té stomatologii „aby byla hlavně laciná a lidi nežili zbytečně dlouho v důchodu“, my jsme měli celou řadu procedur, bez nadsázky, kdy měl pacient třeba drobný kaz a my jsme mu museli rozvrtat celý zub a odstranit všechno, co by se mohlo na tom zubu mohlo kdy zkazit. Takže ten zub za několik let prasknul a ti lidi byli bezzubí.
K podobným věcem patřily zuby moudrosti, kdy se usoudilo, že spravovat lidem osmičky nemá smysl. Já ještě pamatuju, kdy se říkalo, že se mají rovnou tahat i prořezané osmičky. To byl největší bizár. To jsme tedy na klinikách nedělali, ale v terénu ano. S odůvodněním, že tam si pacient stejně nedosáhne kartáčkem a ten zub není pořádně čištěný. Což mi přijde tedy zvláštní.
Pak se automaticky trhali zuby modrosti, když v nich byly kazy, protože to přišlo socialistickému hospodářství jako nehospodárné spravovat osmičku. Když měl někdo za zubního lékaře kamaráda, tak se spravila, ale byl názor ani nespravovat. To si myslím, že je tak hrozné, že to dneska už neexistuje.
Ale já si ještě pamatuji, když tyto vize byly. Co je věc, která je mnohem živější, je, když osmičky nevyrostou, tzv. zůstanou retinované, tak já jsem měl tu školu, kdy existuje velmi teoretické a malé riziko, ale existuje, že z takové osmičky třeba bude zhoubný nádor. Takže jsme všechny ty zuby extrahovali chirurgicky s odůvodněním, aby vás to jednou nebolelo. Ale ono to bolelo hodně.
Takže já si myslím a dneska je takový většinový názor, že když jsou osmičky kompletně retinované, tzn., že jsou zakryté celé kostí, tak se můžou kontrolovat při pravidelných prohlídkách i rentgenologicky a za každou cenu se je nesnažíme vyndávat. Velmi často se přitom poškodí nervy a dojde k celé řadě závažných komplikací a proč něco takového dělat, když pacienta nic netrápí.
Trošku jiná situace je, když osmičky částečně zasahují do měkkých tkání nebo dokonce do dutiny ústní. Tam je potřeba o ně opravdu pečlivě dbát. Je tam mnohem větší riziko zánětů kolem zubu. V řadě případů se prostě vyjmout musí. Paušální extrakce zubů moudrosti určitě není na místě. Těch výkonů dramaticky ubylo. Musím říct, že i podle čísel zdravotních pojišťoven jich dramaticky ubývá v ČR a dostává se to na rozumnou mez.
Информация по комментариям в разработке