Spomen obilježje ubijenim žiteljima Medviđe
Medviđari su dosta stradali za vrijeme tursko mletačkih ratova, puno ih je pobijeno i u Drugom svjetskom ratu. U Domovinskom ratu domaći Srbi i četnici 9. veljače 1993. godine u Medviđi su masakrirali devet civila u zaseoku Erstići, od kojih sedam žena, dok je teško ranjena žena iz tog pokolja kasnije u izbjeglištvu poginula od granate. Najstarija žrtva imala je 88, a najmlađa 18 godina. Tijekom agresije na kućnom je pragu ubijeno još osam starijih hrvatskih civila. Svake godine za duše pokojnih i za domovinu služi se misa u Medviđi te se polažu cvijeće i svijeće ispred spomenobilježja s križem pokraj župne crkve, na kojem je popis imena i godišta ubijenih Medviđara. Za vrijeme okupacije sve su kuće četnici bili spalili, a ljude prognali. Za navedene zločine do sada nitko nije odgovarao.
Župna crkva Prikazanja Blažene Djevice Marije
Župna crkva Prikazanja Blažene Djevice Marije izgrađena je 1855. Obnovljenu 1990. godine, srbijanski agresor je sljedeću godinu, minirao i zapalio. Obnovljena je i posvećena 2002. godine. Veliku župnu kuću izgrađenu 1887. godine (pogrešna godina u videozapisu), četnici su zapalili 1943. (pogrešna godina u videozapisu) godine. U njoj su izgorjela i dva glagoljska kodeksa. Minirali su i zvonik, od kojega se kameni ostaci nalaze oko župne crkve, uklopljeni u okoliš, koji ljudi osobito ispune na blagdan Glavosijeka Ivana Krstitelja, na svečanom misnom slavlju koje se slavi za vanjskim kamenim oltarom i okupi hodočasnike iz cijelog svijeta.
Crkva Svetog Ivana Krstitelja
U Medviđoj, u povodu blagdana Glavosijeka svetog Ivana Krstitelja, Usičenja, nebeskog zaštitnika ovog mjesta okupi se tisuće Medviđara koji žive diljem domovine i inozemstva.
Blagdan svetog Usika je liturgijski spomen mučeništva svetog Ivana Krstitelja i održava se 29. 8. svake godine te je višestoljetna tradicija ovog kraja.
Na fešti svetog Ivana Usika od davnina su dva tradicionalna crkveno-pučka događanja, misno slavlje i blagovanje oko bogatog stola te unazad nekoliko godina i bogat kulturno umjetnički program. Sveti Ivan Krstitelj je zaštitnik Medviđe, a crkva sv. Ivana Krstitelja u Medviđi izgrađena je u 13 ili 14 stoljeću i nalazi se na uzvisini, što omogućuje prekrasan pogled na okolna polja. Građevina je jedna brodna s jednom apsidom, pokrivena kamenim pločama, što je čini posebno slikovitom. Crkva se nalazi na groblju sa sjeverne strane glavnog puta koji prolazi kroz Medviđu. Crkva sv. Ivana Krstitelja u Medviđi iznimno je značajan spomenik kulture na području grada Benkovca. Prilikom arheoloških istraživanja pronađeno je mnoštvo vrijednih nalaza, između ostalih, ukupno 26 grobnica, 5 stećaka reljefno ukrašenih prikazom gotičkog mača i štita s dvije svastike kao i nakit pronađen u grobnicama star oko 600 godina.
Crkva svetog Ilije
Crkva svetog Ilije u Parčićima, nalazi se na slikovitom brijegu iznad okrugle lokve, koju narod zove Marica. Starohrvatska je i katolička crkva sagrađena u 12 stoljeću u romaničkom stilu. Svrstava se u romaničku grupu crkava benkovačkoga područja. Uokolo crkve nalazi se starohrvatsko groblje sa starim nadgrobnim kamenim pločama koje još nisu dovoljno istražene. Do drugog svjetskog rata župnik Medviđe redovito je na blagdan svetog Ilije služio svetu misu. Crkva je tijekom drugog svjetskog rata stradala i od tada se nije održavala služba Božja. Već 1996. godine u polurazrušenoj crkvi služena je sveta misa predvođena nadbiskupom Ivanom Prenđom i svećenstvom Zadarske nadbiskupije uz nazočnost mnoštva vjernika. Svake godine na blagdan svetog Ilije 20. 07. okuplja se već tradicionalno mnoštvo vjernika, a sve završi pučkim veseljem na platou pokraj Marice.
Križ na Dubravama
Na lokaciji zvanoj Dubrave, na kojoj je do 1943. godine stajao stari križ koji je porušen, podignut je novi križ. Križ je podignut donacijom firme Klesarstvo Katuša 2014. godine. Na tome je mjestu nekad završavala procesija i sa njega je župnik blagoslivljao polja i selo.
Mirila u Medviđoj
Općenito mirila su vezana za pogrebni običaj stanovništva koje je zbog udaljenosti od župne crkve i groblja svoje mrtve moralo nositi do groblja. Sve su skupine mirila locirane uz puteve i to na pola puta od naselja do groblja.
Razlog tome najčešće je bila velika udaljenost zaseoka od mjesnog groblja kao i to što se smatralo da je u grobu pokopano „samo tijelo bez duše, koja je ostala na mirilu“. Mirila su označavala spomen na pokojnika, kraj njih se prolazilo, pazilo se na njihov izgled. Ostaci mirila se još uvijek vide u Medviđoj pokraj ceste koja vodi prema Žegaru.
Pravoslavna crkva Male Gospojine
Pravoslavna crkva Male Gospojine nalazi se na brijegu u zaseoku Milanci. Izgrađena je 1856 godine. Crkva je većim dijelom obnovljena prilozima vjernika te je 2024. u njoj održana liturgija na dan seoske slave 21. 09. to jest na dan Rođenja Presvete Bogorodice po pravoslavnom kalendaru.
Информация по комментариям в разработке