Cheb: První Retromuseum v republice otevřeno (TV Západ)

Описание к видео Cheb: První Retromuseum v republice otevřeno (TV Západ)

Město Cheb je prvním místem v republice, kde mají milovníci 60. - 80. let svůj svatostánek. Retromuseum pro ně od 17. února 2016 otevřela Galerie výtvarného umění. Nejen stovky dobových předmětů, ale především myšlenka a plán, jak představit dobu minulou stálou expozicí a doplňkovými výstavami, tak činí město na západě Čech centrem retrománie.

Myšlenka Retromusea zrála v řediteli Marcelu Fišerovi asi pět let. Od doby, kdy navštívil podobné zařízení v Berlíně. A příležitost se naskytla ve chvíli, kdy velkou budovu na náměstí sousedící s Galerií opustil dlouholetý nájemce, železářství. Galerie tímto krokem podstatně rozšířila svou výstavní plochu.

„Třetina ke Galerii přibyla, ale důležité je pro nás, že je to nejenom stálá expozice, že jsou to výstavy, takže je to regulérní rozšíření. Není to žádná malá expozice, ale je to tak, že naše Galerie se rozšířila o další výstavní program, tzn. o desing. Ta expozice je vymezena dvěma daty. Na jedné straně stojí Brusel, výstava Expo 58 v Bruselu, která znamená velkou revoluci českého desingu, vizuálního stylu, který se absolutně proměnil. A na opačném konci stojí potom sametová revoluce,“ vyzdvihl ředitel Galerie výtvarného umění Marcel Fišer.

Cesta k proměně železářství na Retromuseum ale nebyla jednoduchá. Bez pomoci zřizovatele, kterým je Karlovarský kraj, by nemohlo zařízení vzniknout.

„Karlovarský kraj se rozhodl, protože jednak město Cheb dalo k dispozici budovu vedle. Kraj ji má v dlouhodobém pronájmu a já myslím, že to je nápad pana ředitele Galerie, pana Fišera. Myslím, že se tentokrát opravdu trefil. Já už jsem si to tady prohlídl a mně to přijde velmi zajímavé. Přinesl jsem si i termosku, kterou jim tady nechám. Může být na zmrzlinu nebo na polévku a mám s sebou i vojenskou kravatu, také ji tu nechám. Co se týče, ale teď vážně k těm financím. Retromuseum stálo 18 milionů, zhruba. Je to financováno z projektu ROP Severozápad. Kraj má spoluúčast asi 3 miliony korun a já jsem rád, že tento Schillerův dům, teď ožije tímto muzeem,“ popsal radní Karlovarského kraje Petr Zahradníček.

Na samotnou expozici, která nebyla součástí dotace z operačního programu, dodal kraj dalších 1,5 milionu korun. Hlavními partnery vznikajícího muzea jsou Umělecké muzeum a Národní technické muzeum.

„Ale do té expozice přispěla celá řada dalších muzeí, ale i soukromníků nebo podniků, které do dneška některé ty předměty vyrábí a to v takové kvalitě, že vlastně bylo úplně jedno, jestli si seženeme autentický předmět, jako třicet let starý nebo vlastně jeho současnou verzi,“ poukázal na zajímavý fakt Fišer.

Expozice Retromusea je členěna nejen chronologicky podle času, ale i tématicky.

„Členění na takové tři základní okruhy. Jedno je špičkový desing, který můžeme vidět ve vitrínách, pak je tady další okruh desingu, který známe spíše z vlastních domácností a který je vystaven v takových simulacích prostředí, které tady můžeme vidět a taková třešnička na dortu je to, co vznikalo, když desing nebyl dostupný. To je to, co si lidé vytvářeli sami doma, tak zvané domácí umění,“ přiblížila hlavní kurátorka Retromusea Daniela Kramerová.

A tak vedle předmětů, jejichž cena je spíše citová, leží ty běžné, dodnes používané. A pro znalce jsou zde cenné artefakty.

„Jsou to jednak věci, které jsou zapůjčeny z muzeí, především z Uměleckoprůmyslového muzea v Praze a to jsou krásné exponáty, například z porcelánu, ze skla nebo z textilu. A pak, když bychom chtěli třeba největší, nejtěžší a nejdražší exponát, tak to je exponát z dopravy. Je to slavné embéčko, které jsme koupili na inzerát a celé renovovali,“ prozradila Kramerová.

Ve stylizovaných místech jako je kuchyň, pracovna nebo obývací pokoj je na předměty povoleno a doporučeno sahat. Podívat se do šuplíku nebo na televizi, vyzkoušet si psací stroj nebo si zavolat z telefonu verze 60. léta do let osmdesátých. Tak neváhejte, v Chebu mají pro retro otevřeno od úterý do neděle.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке