Revoluce, evoluce, hrozba? Debata o AI z Hradce Králové! Hvížďálová, Pěchouček, Malečková!

Описание к видео Revoluce, evoluce, hrozba? Debata o AI z Hradce Králové! Hvížďálová, Pěchouček, Malečková!

Revoluce, evoluce, nebo hrozba? Veřejná debata o umělé inteligenci z Hradce Králové. O tom, jestli díky AI bude svět lepším místem, v jaké etapě vlastně žijeme, jak proměňuje naše životy a naši práci a jak umělou inteligenci regulovat.

Hosty byli filozofka Dita Malečková, manažerka a expertka na automatizaci a umělou inteligenci Daria Hvížďalová a technický ředitel společnosti Gen a vedoucí centra umělé inteligence z ČVUT Michal Pěchouček.

Zkrotí nás Umělá inteligence? Nebo zkrotíme my AI? Umělá inteligence je stále aktuálnější téma a stále více se o ní mluví. Kam se debata posouvá? Co nového jsme se v poslední době dozvěděli? Nebudeme se bavit o tom, jestli jde o hrozbu nebo příležitost, protože takových debat je všude spousta, ale konkrétně se zaměříme na to, jaký dopad má boom této technologie na naše životy, profese, pracovní trh, koníčky a jak se k těmto technologiím postavit.

Debata byla tématicky členěna do těchto bloků:
- Bude (nebo už je) díky AI svět lepším místem?
- Žijeme v bodu zlomu a uprostřed nějaké revoluce, nebo je to spíše bublina?
- Jak promění AI pracovní trh? A jak se na to připravit?
- Jak AI regulovat?

Dita Malečková vystudovala filosofii a informační vědu na Univerzitě Karlově. Přednášela o současné filosofii, vizuální kultuře, umění a nových médiích. Zajímá se o teorii médií, vztah přirozeného a umělého, etiku umělé inteligence, či imaginaci v souvislosti s technologickým vývojem.

Daria Hvížďalová vystudovala sinologii, mezinárodní management a informační technologie. Byla členkou vědeckého týmu v GoodAI, kde vyvíjí tzv. obecnou umělou inteligenci. založila v rámci skupiny JHV firmu Mainware, která kombinuje virtuální realitu a umělou inteligenci při zavádění a údržbě výrobních strojů. Zároveň podporuje Nadační fond Neuron na podporu vědy a učí předmět „Umělá inteligence v byznysových procesech“ na vysoké škole European School of Business and Management.

Michal Pěchouček působí jako technický ředitel společnosti Gen (Avast) a je profesorem na ČVUT. Tam se výrazně zasadil o rozvoj výuky umělé inteligence. V minulosti založil univerzitní spin-off Cognitive Security zabývající se nasazením AI v síťové bezpečnost, který později koupilo Cisco. Na tomto základě v Praze vzniklo vývojové centrum a podnik také univerzitu finančně podporuje.

Natočeno 18.4.2024 v Knihovně města Hradec Králové za podpory Europe Direct Hradec Králové a Zastoupení Evropské komise v ČR.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке