Emmausz-járás Bólyban

Описание к видео Emmausz-járás Bólyban

A húsvéthétfői Emmausz-járás több mint 100 évre visszanyúló, bibliai gyökerű, német nemzetiséghez kapcsolódó szokás, amely a mai napig aktívan él a városkában. Húsvéthétfőn a délelőtti kálvária-dombi szentmise után megtelnek a bólyi pincefalu présházai.

A családok, baráti társaságok meghívásra érkeznek, de sokan több helyre is betérnek, látogatják egymást. A pincegazdák az úton arra járó ismerősöket is behívják asztalukhoz. Az együttlét lényege a társas étkezés (a húsvéti ételek és a pincegazda kínálta borok ünnepi hangulatban, de kötetlen formában való közös elfogyasztása), a gyerekeket és a felnőtteket egyaránt megmozgató szabadtéri játékok. Énekszótól, zenétől, nevetéstől, beszélgetéstől hangosak a pincesorok.

Mindez a kölcsönös ismerkedésre, a közösségi kapcsolatok megerősítésére, vagy újak kialakítására ad alkalmat az ünnep kereteiben, kimondatlanul is szimbolizálva a bibliai emmausz-történet lényegét: meghívlak asztalomhoz, hogy bszélgetve, megismerjük egymást..

A Bólyba az 1700-as években betelepült svábság (akkor az összlakosság 90-át alkották) által kialakított szokást mára az egész város magáénak érzi, és egyaránt éltetik a II. világháború után betelepített felvidéki magyarság és a rendszerváltás után pincetulajdonossá váló, bólyi gyökerekkel nem rendelkező Németországból érkező családok is.
A Szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum Szellemi Kulturális Örökségek Igazgatósága és a Bólyi Kulturális Egyesület együttműködésével, a Konkam Stúdió közreműködésével készült film a Skanzen Örökség Filmek sorozat része. Támogatta a Hungarikum Bizottság, az Agrárminisztérium, az EMMI.
Rendező-operatőr: Kovács László, kreatív vágó-colorist: Lőrinczy Zoltán, szerkesztő-producer Ágics Gitta, felelős sorozatszerkesztő, beszélgetőtárs: Csonka-Takács Eszter

Комментарии

Информация по комментариям в разработке