Wulwodynia - moja historia - film promocyjny w ramach projektu "Żyj bez stresu, żyj bez bólu"

Описание к видео Wulwodynia - moja historia - film promocyjny w ramach projektu "Żyj bez stresu, żyj bez bólu"

CZYM JEST WULWODYNIA?

świądem, pieczeniem, dyskomfortem, nadwrażliwością, kłuciem, suchością, paleniem lub innym rodzajem bólu wejścia do pochwy, cewki moczowej i odbytu;
może mieć związek ze współżyciem (w trakcie lub po stosunku), utrzymywać się stale (przynajmniej 3 miesiące) lub nawracać (najczęściej nie wiadomo dlaczego, na pewno w reakcji na stres);
dotyka do 16 % kobiet na jakimś etapie życia; zwykle rozpoczyna się u młodych kobiet, ale może występować u dzieci i kobiet po menopauzie
dotychczas stosowane leczenie nie przynosi stałej poprawy, odwiedziłaś już wielu lekarzy…

Objawy wulwodynii to trwające co najmniej 3 miesiące uczucie nadwrażliwości, napięcia, podrażnienia, pieczenia, świądu lub palenia, rozrywania w okolicy sromu, krocza, pęcherza moczowego, ujścia zewnętrznego cewki moczowej czy odbytu. Objawy nie muszą być spowodowane dotykiem czy naciskiem na srom (np. podczas współżycia czy długotrwałego siedzenia), ale bardzo często ból się nasila podczas tych aktywności. Nasilenie i lokalizacja bólu mogą zmieniać się w czasie, indywidualne różnice są znaczne. Niejednokrotnie ból sromu trudno jest precyzyjnie zlokalizować.

Ze względu na obszerne spektrum i możliwy obszar występowania dolegliwości określenie „wulwodynia” zastępowane jest nazwą przewlekły ból urogenitalny z tendencją do rozszerzenia na ano-urogenitalny.

Pierwszy raz wulwodynia opisana została w I w p.n.e. przez lekarza Soranusa z Efezu jednak dopiero XX wiek przyniósł rozwój badań w tym kierunku.

Ból jest priorytetem zdrowotnym na świecie i choć może być uważany jako objaw choroby lub uszkodzenia, przewlekły i nawracający ból stanowi odrębny problem zdrowotny, chorobę samą w sobie.

Leczenie bólu stanowi priorytet w ochronie zdrowia na świecie, ponieważ sam w sobie jest chorobą i wymaga terapii. Z początkiem marca 2017 roku zaczęła w Polsce obowiązywać nowelizacja ustawy Praw Pacjenta.

Pacjent ma prawo do leczenia bólu i do oceny postępów w leczeniu bólu. Oznacza to, że lekarz nie może bagatelizować przewlekłego bólu sromu, który zgłasza pacjentka.


Film edukacyjny został stworzony na potrzeby projektu "ŻYJ BEZ STRESU, ŻYJ BEZ BÓLU - Uniwersytecki Program Edukacyjny"

Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój
Oś priorytetowa III Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju, Działanie 3.1 Kompetencje w szkolnictwie Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.


Lider Projektu – Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Partner 1 - TERPA Sp. z o.o. Sp. k.
Partner 2 - Związek Stowarzyszeń Forum Lubelskich Organizacji Pozarządowych

więcej informacji o działaniach w projekcie: www.zyjbezbolu.umlub.pl

Комментарии

Информация по комментариям в разработке