Mały jubileusz na 300 filmów pod tytułem "Znów to zrobiłem". Jeszcze raz postanowiłem wykonać coś ambitniejszego i znowu szukałem inspiracji na kanale / @szanownakomisja Wyjątkowo jednak mogłem czerpać także z własnego dzieła z 2021 roku, które stanowiło dobrą podstawę do rozpoczęcia pracy • [Mysłowice] Dawna sygnalizacja przeka...
Powołują się na słowa Jakuba Drogosia, 19 sierpnia 2023 przed południem wyłączono ostatnią sygnalizację ślizgową na sieci Tramwajów Śląskich, która służyła zabezpieczaniu regularnego ruchu tramwajów. Była to sygnalizacja zabezpieczająca mijankę "Zieleń Miejska" w Bytomiu, przy ulicy Tarnogórskiej. Powodem wyłączenia a później demontażu była likwidacja wspomnianego jednotoru, w ramach zadania nr 7.5 pn.: “Przebudowa infrastruktury tramwajowej w Centrum Bytomia od skrzyżowania ul. Powstańców Warszawskich z ul. Sądową do Zajezdni Stroszek”, będącego częścią etapu nr I projektu unijnego na lata 2014-2020. Umowę na prace budowlane podpisano 19 lipca 2022, dosłownie chwilę później rozpoczęto prace na odcinku Bytom Sąd - Bytom Urząd Miasta bo już 23 lipca 2022, a pierwsze prace na odcinku Bytom Urząd Miasta - Stroszek Zajezdnia rozpoczęto na początku sierpnia 2022. Pod koniec sierpnia 2023, po wyłączeniu sygnalizacji, rozpoczęto demontaż pierwszych szyn wzdłuż ulicy Tarnogórskiej, a jednotor chwilowo wydłużono aż do przystanku Bytom Piłkarska n/ż. 18 września 2023 wstrzymano ostatni raz ruch do Stroszka, podczas czego ostatecznie pożegnano leciwy jednotor i rozpoczęto budowę nowego torowiska dwutorowego. Ruch po nowych dwóch torach wznowiono 30 grudnia 2023, liczę na to że do końca roku 2024 całość inwestycji zostanie oddana.
Tłumacząc to tak jak samemu rozumiem, sygnalizacja ślizgowa jest jedną z samoczynnych metod zabezpieczania odcinków jednotorowych na sieciach tramwajowych. Sygnały zezwalające na wjazd oraz zabraniające takowego z przeciwnego kierunku pokazywane były na sygnalizatorach poprzez kontakt pantografu tramwaju z odpowiednimi odcinkami detekcji. Wadą tego rodzaju sygnalizacji są martwe punkty, powodujące zaniki sygnałów w sygnalizatorach. W dalszej części opisu znajduje się multum odnośników, między innymi zawierające szczegółowe opisy działania takiej sygnalizacji
Warto wspomnieć że sygnalizacja ślizgowa na dzień dzisiejszy jest z powodzeniem stosowana we Wrocławiu, na jednotorze wzdłuż ulicy Opolskiej przed pętlą Księże Małe. Trudno mi natomiast znaleźć informacje dotyczące wrocławskiej sygnalizacji, oraz jakąś historię rodzaju zabezpieczeń tamtejszych jednotorów dla szerszego kontekstu.
Nagrania, jak możecie wyczytać z opisu, wykonałem tak naprawdę na ostatnią chwilę. Bardzo długo zbierałem się do tego materiału, bo chodził za mną od 2021 roku gdy pierwszy raz po filmie z Mysłowic ktoś się zająknął o sygnalizacji ślizgowej. Wiedziałem że chcę zrobić też film o niej, ale musiałem długo zbierać siły, aby wykonać materiał "z należytym szacunkiem". Wierzę w to że zadaniu sprostałem, dubli nie będzie. Może jeszcze powinienem nad miniaturą popracować, ale prawdę mówiąc nie miałem lepszego pomysłu.
Instrukcja dla służby ruchu - Opis działania sygnalizacji ślizgowej:
https://www.wpk.katowice.pl/old/gt/pr...
Źródła:
https://www.tram-silesia.pl/stn/20230...
https://www.google.com/maps/@50.32840...
https://phototrans.pl/14,582218,0,Kon...
http://www.forum.tramwaje.slask.pl/vi...
https://www.google.com/maps/@50.29616...
https://phototrans.pl/14,709176,0,Kon...
https://www.google.com/maps/@50.34530...
http://www.forum.tramwaje.slask.pl/ga...
https://phototrans.pl/14,898977,0,Kon...
W trakcie montażu filmu zadałem rzecznikowi TŚ pytanie dotyczące dokładnych dat i powody wyłączenia wcześniejszych trzech sygnalizacji ślizgowych. W przypadku uzyskania takowej, jej treść będzie znajdować się w opisie filmu. Oczywiście pod warunkiem że uzyskana odpowiedź rozwinie dotychczasowe tropy.
Muzyka:
In Eternity We'll Meet - Aakash Gandhi
Data nagrań: 14-15 sierpnia 2023
#Bytom #Śródmieście #Tarnogórska #Urząd_Miasta #Mijanka #Sygnalizacja_ślizgowa
Информация по комментариям в разработке