Zapraszamy do obejrzenia komunikatu ziemniaczanego z dnia 4.08.2020r. Zobacz jakie zabiegi fungicydowe wykonać przed zbiorem ziemniaków, aby zadbać o dobre przechowanie plonów.
Czego dowiesz się z filmu?
00:34 - zabiegi fungicydowe przed zbiorem ziemniaków
01:31 - zaraza bulw - zadbaj o wysoką zdolność przechowalniczą
ziemniaków
02:50 - desykacja naci - preparat SPOTLIGHT PLUS 060 EO
Zapraszamy do oglądania i subskrybowania naszego kanału.
TRANSKRYPCJA
Dzień dobry. Karolina Dziubek, firma Agrosimex. Zapraszam na komunikat ziemniaczany, w którym opowiem o ostatnich zabiegach fungicydowych w ziemniaku, a więc o ochronie bulwy.
Niektóre plantacje kończą już swój żywot, swoją wegetację, i można powiedzieć, że zaczynają być tutaj już gotowe do kopania. Inne plantacje natomiast są jeszcze zielone tutaj oczywiście jeszcze należy zwrócić uwagę na zabiegi fungicydowe, aby jak najdłużej podtrzymać ich żywotność. Bez wątpienia jest to niełatwy rok, jeśli chodzi o ochronę fungicydową ziemniaka.
Warunki atmosferyczne panujące tego lata, a więc opady deszczu oraz umiarkowane temperatury, spowodowały, że praktycznie w każdym regionie wystąpił problem z zarazą ziemniaka. Trudno odnaleźć plantację, na której nie byłoby żadnych objawów tej choroby. Najczęściej nie wynika to z zaniedbania, a z nieodpowiedniego doboru preparatów bądź nadmiernego wydłużania okresu pomiędzy poszczególnymi zabiegami. Często opady deszczu były na tyle intensywne, że woda stała w redlinach i niestety nie było możliwości wjechania z opryskiwaczem w pole. Wówczas te interwały pomiędzy zabiegami samoistnie się wydłużały.
Jak wiadomo, objawy zarazy ziemniaka możemy zaobserwować na liściach, na łodygach, ale także na bulwach. Zarodniki pływkowe, phytophthora infestans, czyli sprawcy zarazy ziemniaka, mogą przedostawać się wraz z deszczem, czy wraz z kroplą wody, do gleby i tym samym porażać bulwy, a więc plon, obniżając jego jakość oraz zdolność przechowalniczą.
Jak zadbać o wysoką zdolność przechowalniczą ziemniaków?
Dlatego tak istotne jest, aby na koniec sezonu stosować substancje, które zabijają zarodniki pływkowe. Takimi substancjami jest fluazynam zawarty w produkcie Fluazinova, stosujemy jej 0,4 litra na hektar, bądź amisulbrom z produktu Leimay i tutaj dawka to jest pół litra na hektar. Jest to szczególnie istotne, gdy są to plantacje nasienne bądź uprawiamy ziemniaki, które są kierowane na przechowalnię. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko problemu z gniciem. W przypadku sadzeniaka chodzi też o to, aby nie przenosić sobie problemu na kolejny sezon, gdyż porażone bulwy, jak wiadomo, mogą stanowić źródło infekcji w kolejnym roku. Taki zabieg możemy także połączyć z desykacją naci, czyli z produktem Spotlight plus. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie na przedostatni zabieg preparatu Leimay w dawce pół litra na hektar, natomiast Fluazinovą wówczas połączyć z desykantem, stosując dawkę Fluazinovej 0,4 litra na hektar.
Od tego roku do chemicznego niszczenia naci nie są już dozwolone produkty oparte na substancji dikwat, dlatego Spotlight plus, a więc karfentrazon etylowy, jest jedynym dostępnym na rynku rozwiązaniem. Dawka zalecana przez producenta to jeden litr na hektar. Ewentualnie można ją podzielić na dwa razy, stosując najpierw 0,7 litra na hektar, a po kilku dniach 0,3 litra na hektar. Zabieg desykacji nie tylko ułatwia zbiór, ale także poprawia zdrowotność oraz jakość bulw, przyspiesza ich dojrzałość fizjologiczną, dzięki czemu są mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne podczas zbioru
i transportu, a także wspomaga oddzielanie się bulw od stolonów.
Ten rok to także czas wycofania chloroprofamu, który do tej pory był powszechnie stosowany w przechowalniach. Poprzez gazowanie bądź zabieg na taśmach zapobiegał on kiełkowaniu bulw. Alternatywą może być zabieg hydrazydem maleinowym, potocznie nazywany fazorowaniem. Ważne jest, aby oprysk wykonać na tak zwaną żywą nać, czyli tutaj już jest za późno, czyli przed naturalnym zamieraniem roślin, gdzie pędy już się pochylają, ale są jeszcze zielone.
W razie pytań bądź wątpliwości zachęcam do kontaktu z naszą firmą. JA wszystkim życzę wysokich plonów i do zobaczenia.
Информация по комментариям в разработке