Jak podłączyć wentylator wyciągowy łazienkowy / wentylator pokojowy / rurę / rurę
Wyciąg / wentylator pokojowy / wentylator
Wentylator to maszyna cieczowa lub, dokładniej, turbo maszyna, która przekazuje energię w celu wytworzenia niezbędnego ciśnienia, przy którym utrzymywany jest ciągły przepływ powietrza. Jest stosowany do bardzo różnych zastosowań, takich jak: wentylacja pomieszczeń, chłodzenie maszyn lub obiektów lub do przemieszczania gazów, głównie powietrza, przez sieć kanałów. W swojej najpowszechniejszej wersji wentylator to maszyna, która pochłania energię mechaniczną i przekazuje ją do gazu, zapewniając mu wzrost ciśnienia nie większy niż 10 kPa (około 1000 mm.ca), powodując w ten sposób bardzo małą zmianę objętości właściwej, a zatem można go uznać za maszynę hydrauliczną.
Rodzaje wentylatorów
Wentylator odśrodkowy
Nie ma klasyfikacji: 1 z wentylatorów, które można uznać za oficjalne lub uznane. Tutaj zaoferujemy następujące:
Zgodnie z funkcją
Wentylatory rurowe: Do łączenia lub wkładania do okrągłego kanału.
Wentylatory ścienne: Znane również jako wyciągi, mają funkcję przemieszczania powietrza między dwiema przestrzeniami, oddzielonymi ścianą, w której znajduje się wyciąg.
Wentylatory strumieniowe: Urządzenia służące do rzutowania strumienia powietrza oddziałującego na ludzi lub rzeczy.
Biorąc pod uwagę trajektorię powietrza
Wentylatory odśrodkowe: W nich ścieżka powietrza podąża osiowo na wlocie i równolegle do płaszczyzny promieniowej na wylocie. Wlot i wylot są pod kątem prostym. Wirnik tych urządzeń składa się z łopatek, które mogą być: do przodu, promieniowo lub do tyłu.
Wentylatory osiowe: Wlot powietrza i jego wylot podążają ścieżką zgodnie z cylindrycznymi współosiowymi powierzchniami.
Wentylatory poprzeczne: Ścieżka powietrza w wirniku jest prostopadła do wału, zarówno na wlocie, jak i na wylocie, przecinając jego korpus.
Wentylatory heliko-odśrodkowe: Są to urządzenia pośrednie w stosunku do poprzednich. Powietrze wchodzi jak w osiowym i wychodzi tak jak w wirówkach.
Dbałość o ciśnienie
Wentylatory niskociśnieniowe: te, które nie osiągają 70 Paskali, są tak zwane. Są to zazwyczaj wentylatory odśrodkowe. Najbardziej charakterystyczne są te stosowane w klimatyzatorach.
Wentylatory średniociśnieniowe: gdy ciśnienie osiąga od 70 do 3000 Paskali. Mogą być odśrodkowe lub osiowe.
Wentylatory wysokociśnieniowe: gdy ciśnienie przekracza 3000 Paskali. Są to zazwyczaj wentylatory odśrodkowe, z wąskimi i dużymi wirnikami.
Biorąc pod uwagę warunki pracy
Standardowe wentylatory: są to urządzenia, które tłoczą powietrze bez znacznych obciążeń zanieczyszczeniami, wilgocią, kurzem lub agresywnymi cząsteczkami o maksymalnej temperaturze 40 ºC, jeśli silnik znajduje się w strumieniu powietrza.
Specjalne wentylatory: są to wentylatory przeznaczone do obróbki gorącego, żrącego, wilgotnego powietrza itp. lub do montażu na dachu lub dedykowane do transportu pneumatycznego (fluidyzacji).
Dbanie o układ napędowy
Napęd bezpośredni: Kiedy silnik elektryczny ma wspólną oś lub przedłużenie osi wirnika lub śmigła wentylatora.
Napęd przez przekładnię: Tak jak w przypadku przekładni za pomocą pasów i kół pasowych, aby oddzielić silnik od prądu powietrza (z powodu gorąca, wybuchu itp.).
Dbanie o kontrolę korzyści
Wentylator podłogowy
To przypadek wentylatorów o zmiennej prędkości poprzez zastosowanie: regulatorów elektrycznych, bram wlotowych lub wylotowych, modyfikacji przepływu poprzez zmienne nachylenie łopatek śmigła itp.
Montowane na ścianie: są przymocowane do ściany, umożliwiając większą cyrkulację w małych miejscach, gdzie użycie wentylatorów innego typu byłoby uciążliwe ze względu na rozmiar lub układ pomieszczenia, lub w połączeniu z innymi wentylatorami, zapewniając większą cyrkulację powietrza.
Stacjonarne: są to wentylatory osiowe o małej mocy, stosowane zwłaszcza w biurach lub w środowiskach, w których wymagają niewielkiej wentylacji. Czasami występują również wirówki. Podstawa: podobna do wentylatora stołowego, ale opiera się na podłodze za pomocą podstawy, a jej wysokość można również regulować. Są często używane w sypialniach, szczególnie w gorącym klimacie.
Podłoga: są przenośne i ciche, można je umieścić na podłodze w dowolnym otoczeniu domu i można je przenosić w dowolne miejsce. Występują w różnych modelach i kształtach.
Wentylatory sufitowe: są wentylatorami pionowymi, ich łopatki znajdują się w pozycji poziomej, a zatem powietrze kieruje się w dół. Bardzo powszechne, stosowane w pomieszczeniach, w których nie ma miejsca na ścianach lub podłodze, mogą być bardzo niebezpieczne, jeśli nie zostaną prawidłowo przymocowane do sufitu.
Bez łopatek: są to wentylatory o tradycyjnym okrągłym kształcie, ale zamiast mieć łopatki (śmigło) napędzają powietrze przez kanały powietrzne, które generują tę samą funkcję.
Należy również zauważyć, że wentylatory sufitowe stały się bardzo popularnym elementem dzięki swojej nowej funkcji lampy. Możemy zatem dokonać następującej klasyfikacji:
Информация по комментариям в разработке