♦️Tytuł Filmu: Dusiciel z Wichita, s.I odc.1 / BTK: A Killer Among US, S.I Ep.2
♦️Gatunek: Dokumentalny
♦️Kraj Produkcji: USA
♦️Reżyseria: Jeffrey Hirschfield
♦️Data Premiery: 2019
Dennis Rader
Dennis Lynn Rader, alias BTK Killer, alias BTK Strangler (pseudonim, który nadał sobie sam to akronim wyrazów bind, torture, kill), amerykański seryjny morderca. W latach 1974–1991 w Wichita i Park City w stanie Kansas zabił dziesięć osób. Rader wysłał szydercze listy do policji i mediów, w których opisywał szczegóły swoich zbrodni. W roku 2004, po dziesięcioletniej przerwie wznowił wysyłanie listów, co doprowadziło do jego aresztowania rok później. Po przyznaniu się do winy, odsiaduje dziesięć kolejnych wyroków dożywocia w zakładzie karnym El Dorado w Prospect Township (hrabstwo Butler, Kansas).
Życiorys i tło wydarzeń
Dennis Rader urodził się 9 marca 1945 r. w Pittsburbu (hrabstwo Crawford) jako syn Dorothei Mae z domu Cook i Williama Elvina Raderów. Jego ojciec był żołnierzem Korpusu Piechoty Morskiej. Z czwórki braci (Paul, Bill, Jeff) Denis jest najstarszy. Dorastał w Wichita. Zajęci pracą rodzice – szczególnie matka – nie poświęcali należytej uwagi swoim synom.
Od najmłodszych lat Rader żywił sadystyczne fantazje seksualne o torturowaniu uwięzionych i bezradnych kobiet. Wykazywał także zoosadyzm torturując i wieszając psy, i Koty, co jest jednym z sygnałów ostrzegawczych tzw. Triady MacDonalda. Rader urzeczywistniał swoje seksualne fantazje fetyszysty i podglądacza poprzez: afiksję autoerotyczną sznurem okręconym wokół ramion i szyi; przebieranie się w damskie stroje i bieliznę; śledzenie sąsiadki. Wiele lat później, podczas okresów „wyciszenia” między morderstwami, Rader, skrępowawszy się więzami, robił sobie zdjęcia w kobiecych strojach i kobiecej masce; przyznał, że podczas odtwarzania swych fantazji seksualnych, wcielał się w ten sposób w swoje ofiary. Potrafił doskonale ukrywać swoje dewiacyjne skłonności seksualne i dlatego był powszechnie uważany w swojej społeczności za człowieka „normalnego, uprzejmego i dobrze wychowanego”.
Po ukończeniu szkoły średniej, uczęszczał do Kansas Wesleyan University, prywatnej metodystcznej uczelni w Salinie w stanie Kansas. W wyniku miernych ocen, zrezygnował po roku nauki. W okresie 1966–1970 jako łącznościowiec służył w Siłach Powietrznych Stanów Zjednoczonych, m.in. w Teksasie, Alabamie, Okinawie, Korei Południowej, Grecji i Turcji. Po zwolnieniu z wojska, zamieszkał w Park City, gdzie pracował w dziale mięsnym supermarketu sieci Leekers IGA, w którym jego matka była księgową.
22 maja 1971 r. poślubił Paulę Dietz, z którą ma dwoje dzieci, Kerri i Briana. Po ukończeniu Butler County Community College w El Dorado w stanie Kansas, w 1973 r. uzyskał stopień licencjata elektroniki. Studia na Wichita State University ukończył w 1979 r. z tytułem licencjata wymiaru sprawiedliwości.
Początkowo pracował jako monter w firmie Coleman Company. Następnie w okresie 1944–1988 w firmie ADT Security Services w Wichita, gdzie zajmował się instalacją alarmów bezpieczeństwa, w wielu przypadkach dla właścicieli domów zaniepokojonych zabójstwami BTK. Od roku 1989 pełnił funkcję komisarza prac spisowych na terenie Wichity, przed spisem federalnym z roku 1990.
W maju 1991 r. został hyclem (animal control officer), odpowiedzialnym także za ochronę porządku publicznego w Park City. Na tym stanowisku sąsiedzi zapamiętali go jako nadgorliwego i niezwykle surowego urzędnika, czerpiącego szczególną przyjemność z zastraszania i nękania samotnych kobiet. Misty King, była mieszkanka Park City i matka dwójki dzieci, była jedną z nich; żyła w ciągłym strachu przed dziwacznie zachowującym się wobec niej Raderem. BTK zaczął prześladować ją po tym, jak rozwiodła się z mężem, i kiedy zamieszkał u niej inny mężczyzna. Rader coraz bardziej zirytowany, ciągle przychodził do jej domu pod pretekstem coraz to nowych zarzutów nieprzestrzegania trywialnych przepisów utrzymywania porządku w Park City: przycinania trawy powyżej określonej wysokości; zakładania plandeki na samochód; układania w odpowiedni sposób stosu drewna na podwórku; znajdującego się na jej podjeździe niesprawnego pojazdu.
– „Pozbądź się chłopaka, a wszystko wróci do poprzedniego stanu”. – mówił.
https://en.wikipedia.org/wiki/Dennis_...
https://criminalminds.fandom.com/wiki...
https://murderpedia.org/male.R/r/rade...
https://prezi.com/rmskri-rsiwb/dennis...
https://www.altereddimensions.net/201...
https://allthatsinteresting.com/denni...
https://owlcation.com/social-sciences...
https://web.archive.org/web/201502092...
Информация по комментариям в разработке