Wysoka Kopa - Góry Izerskie - Korona Gór Polskich /Kopalnia Kwarcu /

Описание к видео Wysoka Kopa - Góry Izerskie - Korona Gór Polskich /Kopalnia Kwarcu /

Kochani tym razem zabieramy Was w góry.
Celem jest szczyt - Wysoka Kopa – 1126 m n.p.m.
Wysoka Kopa to najwyższy szczyt Gór Izerskich w polskiej części Sudetów i niewątpliwie najdalej na zachód wysunięty szczyt należący do Korony Gór Polski. Kopuła szczytowa jest zalesiona i nie prowadzi do niej żaden oznakowany szlak turystyczny.
W listopadzie 2021 roku obszar szczytowy wokół Wysokiej Kopy został wyłączony z ruchu turystycznego, a rogacz z tabliczką szczytową, skrzyneczką klubową oraz pieczątką ustawiony na odcinku GSS niespełna 400 metrów od wiatki turystycznej. Na szczycie nie ma już żadnych oznaczeń, dlatego też zdjęcie potwierdzające zdobycie Wysokiej Kopy należy zrobić przy rogaczu.
Klub Zdobywców Korony Gór Polski we współpracy z Nadleśnictwem Szklarska Poręba oraz z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska we Wrocławiu podjął decyzję o przeniesieniu tablicy szczytowej Wysokiej Kopy poza teren objęty ochroną cietrzewia. Celem tych działań jest ratowanie drastycznie zmniejszającej się populacji tego ptaka.
Do miejsca umownie oznaczonego szczytu Wysokiej Kopy prowadzą szlaki ze Świeradowa - Zdroju, Rozdroża Izerskiego, Jakuszyc, a także Szklarskiej Poręby. Przez Góry Izerskie przechodzi Główny Szlak Sudecki im. dr. Mieczysława Orłowicza, który rozpoczyna się w Świeradowie-Zdroju. Można nim dotrzeć aż do Prudnika, przemierzając ponad 440 km w 11 pasmach górskich Sudetów.
Góry Izerskie wraz z Pogórzem Izerskim zajmują cztery rezerwaty: Torfowiska Doliny Izery, Krokusy w Górzyńcu, Grądy koło Posady oraz Góra Zamkowa. Rośnie tu wiele ciekawych roślin, jak brzoza karłowata, sosna błotna, kosodrzewina, widłaczek torfowy, a także rzadkie owadożerne rosiczki i konwalie majowe. Tereny te zamieszkują jelenie, sarny i dziki, a nawet muflony. Spotkać można również kilka gatunków ptaków, m.in. głuszce, cietrzewie, płochacze halne i siewki górskie.

Wędrując w Górach Izerskich, nie sposób pominąć Kopalni kwarcu „Stanisław” – najwyżej położonej kopalni odkrywkowej w Europie. Chatka Górzystów, Schronisko Wysoki Kamień, Schronisko na Stogu Izerskim oraz Stacja Turystyczna Orle to miejsca, w których można zatrzymać się na odpoczynek, a także coś zjeść.
Z rzeki Izery, przepływającej przez Góry Izerskie, jak podają zapiski historyczne z 1845 roku, kobiety i dzieci wyławiały cenne minerały, wśród których trafiały się rubiny i szafiry sprzedawane do Berlina i Drezna w celach jubilerskich.

źródło: https://kgp.info.pl/wykaz-szczytow/wy...

Комментарии

Информация по комментариям в разработке