Oznakowanie pojazdu w przypadku awarii, wypadku lub kolizji

Описание к видео Oznakowanie pojazdu w przypadku awarii, wypadku lub kolizji

W razie awarii, wypadku lub kolizji pojazdu silnikowego lub przyczepy (czyli mówiąc po ludzku: w sytuacji gdy zepsuje się samochód), jest obowiązek sygnalizować postój pojazdu na drodze.
Miejsce postoju wynikające z uszkodzenia lub wypadku musi być oznakowane, sposób sygnalizacji postoju uzależniony jest od miejsca w którym pozostawiony jest pojazd:

W obszarze zabudowanym:
- w razie postoju na jezdni w miejscu, w którym zatrzymanie jest zabronione, sygnalizowanie następuje przez włączenie świateł awaryjnych, a jeżeli pojazd nie jest w nie wyposażony - przez włączenie świateł pozycyjnych i umieszczenie za pojazdem lub na nim, na wysokości nie większej niż 1m trójkąta ostrzegawczego. Oznacza to że w „mieście” w razie awarii wystarczy samo włączenie świateł awaryjnych aby prawidłowo i zgodnie z przepisami zasygnalizować postój uszkodzonego pojazdu.

Poza obszarem zabudowanym:
- w razie postoju na jezdni w miejscu gdzie postój jest zabroniony a na poboczu , jeżeli pojazd nie jest widoczny z dostatecznej odległości, sygnalizowanie następuje przez ustawienie w odległości 30-50m za pojazdem ostrzegawczego trójkąta odblaskowego i włączenie świateł awaryjnych lub pozycyjnych (w razie braku awaryjnych).

Na autostradzie lub drodze ekspresowej:
- postój należy sygnalizować niezależnie od, tego w którym miejscu stoi pojazd, sygnalizacja następuje przez ustawienie trójkąta w odległości 100m za pojazdem i włączeniu świateł awaryjnych lub pozycyjnych (w razie braku awaryjnych).
Sygnalizować postój uszkodzonego pojazdu należy przez cały czas jego postoju.
Przepisy zawarte są w Art. 50 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/Doc...
#AkademiaNaukiJazdyMSP

Комментарии

Информация по комментариям в разработке