Оксана Забужко: Культура читання буде привілеєю освічених класів | Артфорум 2021

Описание к видео Оксана Забужко: Культура читання буде привілеєю освічених класів | Артфорум 2021

Оксана Забужко, 14 жовтня, Атфорум2021 у Запоріжжі

🟣“Феномен «Ниасилил» означає, що люди не звикли до літератури як мистецтва слова. Вони звикли до того, що речення на екрані чи на папері призначені для оцього плоского стрічкового кліпового месиджового повідомлення.
Що?
Де?
Коли?
З ким?
Простими непоширеними реченнями...”

🟠 “Велика кількість читачів не розуміють контекстів. Це і є функціональна неписьменність. Швидкість асоціювання треба тренувати, як м’язи”.

🟣“Заміна культури слова культурою картинки. Тут лідерство було за США які першими винайшли телевізор та які першими перейшли на демократичну, а насправді – популістичну
освіту”.

🟠“Ми спробували всіх зробити освіченими. Та сьогодні знову повертаємося до того, що культура читання буде – нікуди ми не дінемося – привілеєю освічених класів. Мені дуже неприємно це говорити, це дуже недемократично...
Та це правда”.

🟣 “Поділ на еліту та неписьменних – він є. Глобальний.
Різниця між країнами золотого мільярду і третім світом, звідки ми намагаємось от уже тридцять років виборсатися, щоб не потрапити у третій світ...
Хоча золотий мільярд – це менше 10 відсотків глобального села. Ми, до речі, належимо – до цієї меншості. Ми не Бразилія, ні Нігерія, ні Зімбабве. Ми належимо до країн, які мають електрику, мають холодильники – мають їду! в холодильниках. І є письменними – хоча функціонально неписьменними.
Але – на нашій планеті є мільярди людей, які є технічно неписьменними.

🟠 Це я говорю, як людина, яка прожила п’ять років у бразильській глибинці (нам би не завадило знати трохи більше про третій світ, коли ми нарікаємо на своє життя)”.

🟣 “Різниця між золотим мільярдом і третім світом дуже чітко проходить, як різниця між читаючими та нечитаючими країнами.
Забудьте про ВВП! Забудьте економіку!
Є поняття читаючих країн. Є європейська статистика: скільки книгарень має бути на душу населення. На кожні 20 тисяч живих ходячих двоногих індивідів має бути одна книгарня.
А тепер міряйте, рахуйте у Запоріжжі, де ви живете. Скільки у вас населення? Скільки у вас книгарень?
Ось про це треба говорити.
Ос про це треба криком кричати
Якщо ми хочемо бути в золотій меншості”.

🟠“Ми не навчимо кожного. Ми не зробимо кожного читачем Забужко – і не треба. Зовсім не треба. Але для того, щоб країна могла нормально розвиватись, приймаючи на себе всі виклики історії, а не бути резервуаром найманих солдат і проституток (як це переважно і є, до речі, з країнами Африки, Азії та Латинської Америки – це резервуари цієї самої мускульної робочої сили).
Якщо ми хочемо бути історичною нацією, то ми повинні боротись за доступ до книжки на рівні європейських країн”.

🟣 “Якщо міністр чи депутат говорять, що книжок не читають – ці люди брешуть. Це запихання країни у третій світ”.

🟠“Треба бачити себе в часі і просторі на конкретних локаціях.
У нас починати треба було з декомунізації школи – з точки зору української історії.

Культурна спадщина у нас досі невпорядкована, але вона настільки потужна, що новороські міфи насправді розлітаються від одного дотику. Просто ми як доросла нація ще того дотику
не зробили”.

🟠“Ми створили Російську імперію. Це наш проєкт.
Придумали європейське обличчя тодішньої Московії. І зробили з неї Російську імперію з оновленою столицею у Петербурзі і мультикультурною імперією.

І так ця утворилась ця парадигма – новий Рим. А околиці – це Афіни Україна – це Греція, Мала Росія це Греція, а вся велика імперія похідна із цього серця, з цієї київської, князівської тисячолітньої країни із візантіською спадщиною...”


Слідкуйте за нами у соціальних мережах:

  / artforumzp  

Комментарии

Информация по комментариям в разработке