Zastanawialiście się kiedyś, co by się stało, gdybyśmy zaburzyli harmonię waszego Układu Słonecznego w wyniku usunięcia jednej z planet? Na przykład najbliższy Słońcu Merkury. Jest bardzo mały. Merkury znika, i co? Jak tam, Ziemia? Hmm, żadnych większych zmian w układzie. Chodzi tu przede wszystkim o grawitację.
Każdy przedmiot, który ma jakąś masę przyciąga do siebie inne za sprawą siły grawitacji. Im większa masa obiektu, tym większy wpływ tej siły. A że Merkury jest najmniejszą planetą w Układzie Słonecznym, to w skali kosmicznej, jej grawitacja nie ma żadnego znaczenia. Ale co z pozostałymi planetami?
CZAS:
Merkury 0:37
Wenus 1:24
Mars 2:20
Jowisz 3:23
Saturn 4:28
Uran 5:11
Neptun 5:50
Księżyc 6:50
#kosmos #planety #jasnastrona
STRESZCZENIE:
Ponieważ Merkury jest najmniejszą planetą w Układzie Słonecznym, to w skali kosmicznej, jej grawitacja nie ma żadnego znaczenia.
Merkury znajduje się w odległości 80 milionów kilometrów, czyli całkiem sporo od Ziemi, co sprawia, że grawitacja między tymi planetami jest niemal nieodczuwalna.
Wenus jest najgorętszą planetą w całym Układzie Słonecznym. 1 dzień tutaj odpowiada 117 dniom ziemskim.
Między Jowiszem a Marsem znajduje się ogromny pas asteroid, które, jak pewnie wiecie, nie są najlepszymi przyjaciółmi Ziemi.
Za sprawą potężnej grawitacji Jowisza, asteroidy te są skupione w formie pasa. Jednak, od czasu do czasu, niektóre z nich lubią się z niego wyrwać i polecieć w kierunku Słońca.
Mars również ma się czym pochwalić i czasami zachowuje się jak proca, która przyspiesza lot asteroid w kierunku Ziemi.
Jowisz waży trzy razy więcej niż wszystkie sąsiadujące planety razem wzięte.
Jowisz chronił swoją grawitacją Ziemię przed asteroidami i innymi ciałami niebieskimi przez ostatnie 4,5 miliarda lat.
Grawitacja Słońca wypycha te wszystkie graty w kierunku pobliskich planet! Łącznie z Ziemią! Poza tym, zmienią się orbity innych planet. Ale to będzie miało miejsce tysiące lat później.
Pora na Saturna. Nie da się pomylić go z inną planetą dzięki tym wspaniałym pierścieniom. Naukowcy mówią, że pewnego dnia znikną za sprawą ogromnej grawitacji tej planety.
Uran też nie należy do najmniejszych. W końcu jest trzecią największą planetą w Układzie.
Bez siły grawitacji Neptuna, która trzymała Pas Kuipera we w miarę stabilnym stanie, orbity ciał niebieskich krzyżują się, a same ciała wpadają na siebie.
To może Księżyc? A co się stało z osią Ziemi? Jest tak przechylona jak nigdy dotąd. Z pogodą też coś się stało. Nie ma już pór roku i nadciąga nowa epoka lodowcowa.
Teraz dzień trwa od 6 do 12 godzin. Wszystko to za sprawą braku Księżyca, który zwalniał prędkość obrotową Ziemi. Poza tym, nie ma już zaćmienia Słońca i Księżyca do podziwiania.
Wygląda na to, że ze wszystkich planet w waszym skomplikowanym układzie, tylko nieobecność Jowisza wywołałaby największe problemy. Chyba nie bez przyczyny mówi się o tym, że Układ Słoneczny jest wyjątkowo delikatną harmonią.
Muzyka: Epidemic Sound https://www.epidemicsound.com/
Użyte materiały (zdjęcia, filmy i inne) pochodzą z:
https://www.depositphotos.com
https://www.shutterstock.com
https://www.eastnews.ru
___
Subskrybuj Jasną Stronę
https://bit.ly/2n9VrJj
___
Zasubskrybuj nasze kanały:
5-minutowe Sztuczki
https://bit.ly/2J4IN8l
5-MINUTOWE SZTUCZKI dla DZIEWCZYN
https://bit.ly/2txVU7w
5-MINUTOWE SZTUCZKI dla DZIECI
https://bit.ly/2F40z7V
PRAWDZIWE HISTORIE
https://bit.ly/2J3Cdis
Информация по комментариям в разработке