Hetman | animacja o hetmanie Stanisławie Żółkiewskim

Описание к видео Hetman | animacja o hetmanie Stanisławie Żółkiewskim

Serdecznie zapraszamy Was do obejrzenia naszej animacji "Hetman", opowiadającej o losach hetmana Stanisława Żółkiewskiego, jego mieście, Żółkwi, oraz zwycięskich bitwach, w których brał udział. Film prezentuje także słynne postaci, z którymi Stanisław Żółkiewski zetknął na różnych etapach życia.

Film w reżyserii Krzysztofa Czeczota został przygotowany na zlecenie Instytutu Polonika przez Osorno Media. Za scenariusz, dla którego inspirację stanowiły opracowania historyczne i bogate przekazy źródłowe, takie jak listy i testamenty odpowiedzialni byli Krzysztof Czeczot i Wojciech Kalwat, a wsparcia merytorycznego udzieliła Dorota Janiszewska-Jakubiak, dyrektor Instytutu Polonika. W animacji głosu użyczyli Danuta Stenka (narrator), Waldemar Barwiński (hetman Żółkiewski), Miłogost Reczek (Zygmunt III Waza), Leszek Zduń (Tomasz Zamoyski) i Krzysztof Tymiński (Jan Sobieski - przyszły król Polski).

W animacji pojawiły się liczne poloniki, m.in. katedra łacińska we Lwowie, zamek w Żółkwi, nagrobki Stanisława i Jana Żółkiewskich z kolegiaty św. Wawrzyńca w Żółkwi, a także obrazy autorstwa Szymona Boguszowicza znajdujące się w zbiorach Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki, Państwowego Muzeum Historycznego w Moskwie i Lwowskiego Muzeum Historycznego. Obiekty wpisują się w misję Instytutu Polonika, jaką jest promowanie i upowszechnianie wiedzy na temat polskiego dziedzictwa pozostającego za granicami kraju.

Graficzna koncepcja dzieła została oparta o ikonograficzne źródła z epoki oraz ikoniczne przedstawienia powstałe w XIX i XX wieku. Źródłem dla odtworzenia wyglądu przedstawionych postaci są liczne portrety z epoki – tak malarskie, jak i rzeźbiarskie. Dotyczy to zarówno samego hetmana, jak i innych bohaterów opowieści. Wygląd Żółkiewskiego wzorowany jest nie na najbardziej ikonicznym wyobrażeniu, czyli rzeźbie nagrobnej z żółkiewskiej kolegiaty, lecz na portrecie nieznanego siedemnastowiecznego malarza, ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego.

Film "Hetman" towarzyszy wystawie podsumowującej rok Stanisława Żółkiewskiego, zaplanowanej w październiku 2020 roku przed Kordegardą. Galerią Narodowego Centrum Kultury, która została przeniesiona do sieci ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną. Wystawa dostępna jest bezpłatnie w Google Arts & Culture pod tym linkiem 👉 https://tiny.pl/7k8l4

Комментарии

Информация по комментариям в разработке