Dolina Pałaców i Ogrodów

Описание к видео Dolina Pałaców i Ogrodów

Tytuł: „DOLINA PAŁACÓW I OGRODÓW”
W ramach cyklu „Dolny Śląsk pełen historii”
czas trwania: 58'
dokument fabularyzowany

Reżyseria: Maciej Kieres, Wojciech Piotrowski
Scenariusz: Daniel Jasiński
Zdjęcia: Piotr Sędzikowski, Paweł Przybylski, Jerzy Szota
Montaż: Jerzy Szota
Produkcja: Marta Stolarczyk, Maciej Kasprzyk
Scenografia: Bajka Tworek-Mourier, Mirosław Jarosławski
W rolach głównych: Jacek Grondowy, Magdalena Dąbrowska, Stanisław Kornafel,
Prowadząca: Joanna Lamparska
Produkcja: TVP3 Wrocław, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu Instytucja Kultury Województwa Dolnośląskiego
Premiera: 2016.11.21

Przedstawiciele rodu Schaffgotschów tworzyli historię Kotliny Jeleniogórskiej już od średniowiecza. Przez stulecia ród ten wywierał wpływ na okolicę i brał udział w najważniejszych wydarzeniach każdej epoki. Zamki, dwory, pałace, wielkie posiadłości ziemskie – wszystko to znajdowało się w posiadaniu tej słynnej rodziny: zamek Chojnik, pałac w Sobieszowie, pałac w Cieplicach, pałac w Czernicy i dwór Czarne. Film przypomina sylwetki najważniejszych z jej przedstawicieli: Gotsche II, Hansa Ulryka, Leopolda Schaffgotscha i wielu innych. Wszyscy oni zapisali się wielkimi zgłoskami w kronice historii rodowej i regionalnej – kronice Doliny Pałaców i Ogrodów.
Oprócz Schaffgotschów - świadków burzliwej historii i gospodarzy regionu - w fabularyzowanym filmie dokumentalnym pojawią się również inne wielkie postacie oraz ich pałace: hrabiostwo Reden - założyciele jednego z pierwszych na kontynencie parków romantycznych w Bukowcu. Pałac i park, którego gośćmi był sławny romantyczny malarz Caspar David Friedrich oraz poeta Johann Goethe. Nieopodal, w Mysłakowicach i Karpnikach spędzała lato rodzina królewska, urządzając huczne bale, udając się na romantyczne spacery i wycieczki po śląskim „Elizjum”. Pałacowe parki u stóp Karkonoszy: Wojanów, Staniszów, Bukowiec, Karpniki, Cieplice, Ciszyca, Mysłakowice jeden po drugim zamieniały się w romantyczne oazy z widokiem na najważniejszą górę Prus – Śnieżkę. W tej scenerii rozgrywa się nieszczęśliwa miłość polskiej arystokratki Elizy Radziwiłłówny i księcia Prus, syna króla, Wilhelma. Nic nie trwa wiecznie i romantyczne czasy zastąpiły wiek żelaza, pary, ludowych buntów i socjalistycznej rewolucji. Konflikty na tle klasowym – między arystokracją i przemysłowcami z jednej strony, a robotnikami z drugiej - zakończył wybuch pierwszej, a potem drugiej wojny światowej. Uciekając przed nadciągającą ze wschodu Armią Czerwoną, niemieckie rody arystokratyczne opuściły pałace, w tym i Schaffgotschowie zostawiając swoje dominia wraz z pałacem
w Cieplicach na łasce przybyszów ze wschodu. Zrujnowane w latach komunistycznych pałace i parki powoli odzyskują dzisiaj blask, będąc świadkami historii i ludzkich dramatów. Film jest również opowieścią o przemianach kulturowych w Kotlinie.

Projekt dofinansowano ze środków samorządu województwa dolnośląskiego.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке