JÍZDNÍ TECHNIKA do ZATÁČEK.

Описание к видео JÍZDNÍ TECHNIKA do ZATÁČEK.

Na úvod bych jen upozornil, že se nejedná o závodní techniku. Závodníci jezdí na okruhu, ale především jezdí opakovaně tu stejnou trasu. Před závody se snaží zapamatovat každý detail, najít správnou stopu, vědí o každé nerovnosti, snaží se určit přesná místa brždění, změny rychlostního stupně i volbu správné rychlosti.

My se dnes ale budeme bavit o jízdní technice, která je vhodná pro nás hobby jezdce, kteří jezdíme a cestujeme na motorkách na místa, která projíždíme poprvé. Může to být vyjížďka s kamarády po nedalekém okolí, letní motodovolená, výlet na rozhlednu nebo do moto muzea. Zkrátka běžné ježdění po silnicích, výletování a motorkaření po okolí. To nutně neznamená, že musíme nebo budeme jezdit pomale. Naopak, pokud si tuto techniku osvojíte, zjistíte, že dokážete brzy jezdit rychleji než dříve a hlavně s vyšší sebedůvěrou.

Hned na úvod veřejně oznamuji, že tuto techniku jsem nevymyslel já. Celkem běžně se s ní setkáte na různých moto fórech, při pokecu s kamarády u piva i v časopisech. Problém je, že každý si k ní přidává něco svého, což je úplně v pořádku, avšak pokud je v kuchyni více šéfkuchařů výsledek bude pravděpodobně guláš.

Na druhou stranu, pokud se občas přistihnete nejistí při vjezdu do zatáčky, nebo byste rádi zrychlili vaši jízdu, seznamte se s touto technikou a hlavně ji vyzkoušejte za jízdy. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že vám dodá sebevědomí, rychlost a jistotu v zatáčkách. Vyberte si z ní, co vám přijde zajímavé a to zamíchejte do vašeho jízdního koktejlu.

Tato jízdní technika se skládá ze tří kroků:
1) Korekce nájezdové rychlosti - zahrnuje brždění, podřazování, případně i změnu pozice jezdce na motorce.
2) Zvolení vstupního bodu - místo kde začínáte zatáčet.
3) Zvolení výstupního bodu - místo kde začínáte přidávat plyn a rovnat motorku.

Pojďme se na každý bod podívat podrobně. Začneme poloměry zatáček.

Pokud se podíváme na tvary zatáček zjistíme, že existují tři základní typy:
1) Zatáčka s pravidelným poloměrem, vypadá jako část obvodu kruhu.
2) Zatáčka s otevřeným koncem, na konci zatáčky se poloměr zvětšuje.
3) Zatáčka s uzavřeným koncem, na konci zatáčky se poloměr znižuje.

Korekce nájezdové rychlosti
Před vjezdem do zatáčky a samotným zatáčením je potřeba zvolit správnou nájezdovou rychlost. To je velmi individuální a také to samozřejmě závisí na tvaru zatáčky. Do otevřené zatáčky vjedeme rychleji než do ostré. Důležité ale je zvolit si takovou nájezdovou rychlost, která vás neděsí. Rychlost, ve které se během zatáčení budete po celou dobu cítit komfortně. Klidně zvolte nižší nájezdovou rychlost. A až si tuto techniku osvojíte, postupně přidávejte na rychlosti. Velká chyba by byla vletět do zatáčky příliš rychle a snažit se korigovat vaši rychlost v průběhu zatáčení. Ne, v průběhu zatáčení se brzdy už ani nedotkneme.

Tady je zatáčka, tady je váš vstupní bod. Brzy se dostaneme k vysvětlení toho jak si váš vstupní bod zvolit, ale pro teď to nechme stranou. Před vjezdem do zatáčky si nechejte dostatečný prostor na brždění a podřazování. Dobrzděte si na vaši nájezdovou rychlost a přeřaďte na rychlostní stupeň, který použijete při výjezdu ze zatáčky. Brždění a podřazování musíte stihnout před vjezdem do vstupního bodu. Zpočátku je lehčí nechat si na brždění a podřazování více času, tak aby jste projeli vstupním bodem více v klidu a ve vámi zvolené nájezdové rychlosti. Později, až si vše zautomatizujete můžete viset na brzdě až těsně ke vstupnímu bodu.

Vstupní bod
Vstupní bod je místo na silnici, ze kterého vidíte váš výstupní bod. Předem víte, že váš vstupní bod bude někde na vnějším okraji zatáčky. Vjíždíte do zatáčky, ale nezatáčíte. Koukáte do zatáčky a hledáte váš výstupní bod. Neboli hledáte váš apex - místo, kde se nejvíce přiblížíte vnitřnímu okraji silnice. Pokud změníme rovinu můžeme říci, že apex je vrchol zatáčky. Stejně jako poutník pod kopcem vidí jeho vrchol. V okamžiku, kdy spatříte váš výstupní bod, neboli apex, neboli vrchol zatáčky, jste ve vašem vstupním bodě do zatáčky.

Výstupní bod
Váš výstupní bod, neboli apex nebude vždy ve středu zatáčky. Záleží na tvaru zatáčky jak jsme si řekli výše. V zatáčce s pravidelným poloměrem by měl být váš výstupní bod někde ve středu zatáčky, neboli na geometrickém apexu. V zatáčkách s uzavřeným koncem musíte vjet hlouběji do zatáčky, aby jste viděli váš výstupní bod. Ten bude někde za geometrickým středem zatáčky - opožděný apex. A naopak v zatáčkách s otevřeným koncem můžete váš výstupní bod zvolit před geometrickým středem zatáčky - a pak projíždíte horlivý apex.

Pojďme si to vše shrnout.
1) Brzdíte a podřazujete před vstupním bodem.
2) Místo, ze kterého vidíte vrchol zatáčky, je váš vstupní bod do zatáčky.
3) Mezi vstupním a výstupním bodem probíhá zatáčení.
4) Během zatáčení nepoužíváte brzdu a udržujete konstantní rychlost.
5) Po průjezdu výstupním bodem zvedáte motorku a začínáte přidávat plyn.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке