FRIDERIKUSZ SHOW: ALAIN DELON ÉS CLAUDIA CARDINALE, 1993. /// Friderikusz Archív 316.

Описание к видео FRIDERIKUSZ SHOW: ALAIN DELON ÉS CLAUDIA CARDINALE, 1993. /// Friderikusz Archív 316.

Két napja, 2024. augusztus 18.-án meghalt Alain Delon, aki "több volt, mint sztár, a francia kultúra emlékműve" – így méltatta őt halálának híre után pár órával Emmanuel Macron, francia köztársasági elnök. Alain Delon valóban az egyetemes filmművészet egyik legkiemelkedőbb alakja, egyben Franciaország mozis jelképe. Nem pusztán mozisztár, nem is a világ legszebb arcú vagy egyik legsármosabb férfiszínésze volt ő, hanem a francia és az egyetemes filmkultúra egyik legjelentékenyebb alkotója.
Delon gyerekkori családi körülményei igen zűrösen alakultak. Fiatalon csatlakozott a haditengerészethez, ahol azonban lopás miatt hadbíróság elé állították. Az ötvenes években prostituáltak és bűnözők környékén bukkant fel, mielőtt a filmipar végérvényesen felfedezte és így a hatvanas évek legnagyobb filmcsillagává vált volna.
Karrierje szerencsésen alakult, hiszen a francia mozi fénykorával együtt bontakozott ki Delon művészete is: már a korai filmszerepei meghozták neki a hírnevet, az európai filmművészet akkori legrangosabb rendezői akartak vele együtt dolgozni. Filmes pályafutása során nem kevesebb, mint kilencven filmben szerepelt.
Több visszaemlékező tartja fontosnak kiemelni Delon karakterének gazdagságát, amibe a felsőbbrendű férfi-soviniszta éppúgy valóságosnak hatott, mint a gyengéd szerelmes, a kalandor, a megtört ember vagy éppen a kegyetlen gyilkos. Rengeteg munkát fektetett abba, hogy színészből művésszé váljon, filmjeinek sorozatában egyszemélyben kellett megjelenítenie a férfi nem összes karakterét - írja most, Delon halálakor a Hollywood Reporter. A vezető amerikai filmes szaklap ugyanakkor azt is megemlíti, hogy Delon nem lett valami sikeres az Egyesült Államokban, ott mindössze csak hat filmet forgatott. Itt persze azt is meg kell jegyezni, hogy az európai filmes döntéshozók sem vitték túlzásba Delon elismerését, ugyanis csak egyetlen alkalommal kapott a legrangosabb francia filmművészeti elismerésből, a francia Oscarként emlegetett César-díjból, de 1995-ben tiszteletbeli Arany Medvében részesítették a Berlinalén, 2019-ben pedig életművéért tüntették ki a Cannes-i Arany Pálmával, ez utóbbi két elismerést azonban egyszer sem valamelyik filmben nyújtott alakításáért kapta.
Delon pályafutását szép számmal botrányok is szegélyezték: a hatvanas évek végén testőre titokzatos halála sötét hátterű politikai bűnügy középpontjába állította személyét, vádolták maffiakapcsolatokkal, ült engedély nélküli fegyvertartásért, kacérkodott a francia politikai szélsőjobboldallal, de zűrös magánügyei miatt is sokszor került a lapok címoldalára.
Hosszú évek óta a Párizstól 150 kilométerre található vidéki rezidenciáján, Douchyban egy kúriában élt, visszavonultan, ráadásul életének utolsó időszakát családi viszályok árnyékolták be. Gyerekei gyakran nyilvánosan vitatkoztak például apjuk kezelését illetően, amikor Delon egészsége több sztrókot követően rohamos romlásnak indult.
Alain Delon élete utolsó másfél évtizedére megkeseredett, pár hónappal halála előtt már így fakadt ki: "Az élet nem tartogat már számomra sok dolgot. Mindent megismertem, mindent láttam. Gyűlölöm ezt a kort, hányok tőle... Minden hamis, csak a pénz számít. Nincs többé tisztelet, se a kimondott szónak becsülete. Egész nap bűnesetekről beszélnek. Nem lesz bennem sajnálat, amikor el kell hagynom ezt a világot”.
Mindezekkel együtt is Alain Delon 88 éves korában olyan kiemelkedő életművet hagyott maga után, amely halhatatlanná teszi őt, hiszen nem csupán a francia kultúra, de az egyetemes filmvilág számottevő emlékművévé is vált, ahogy a francia államelnök fogalmazott.

Friderikusz Sándor meghívására Alain Delon először - Claudia Cardinaléval együtt - 1993-ban érkezett Budapestre, a Friderikusz Show 1993 karácsonyát megelőző, speciális ünnepi rendezvényére, amelyre annak ellenére eljött, hogy napokkal korábban influenzás lett és lázas volt, ami jól látszik az interjú közben, ahogy arca verítékezett. Ennek a közel félórás felvételnek az elején Claudia Cardinalé-val látható egy rövid beszélgetés, majd következik személyesen Alain Delon.
Ami pedig a folytatást illeti, 1993-ban annyira jól érezte magát a Friderikusz Show-ban Delon, hogy négy évvel később, 1997-ben az első hívó szóra ismét eljött a show-ba, akkor már barátjával és legkedvesebb kollégájával, Jean Paul Belmondóval együtt. Ezt a beszélgetést erre a linkre kattintva lehet megtekinteni:
   • FRIDERIKUSZ SHOW: ALAIN DELON ÉS JEAN...  

Archívumunk együttműködő partnerei:
- az európai autópálya-matricák forgalmazója:
https://evignet24.eu
- a Siófoki Calendula Klinika, ahol indiai orvosok gyógykezelnek ajurvéda-módszerekkel:
https://ayurmedic.eu

Hogyan támogathatja a munkánkat?
  / friderikuszpodcast  

Banki átutalás:
TV Pictures
OTP Bank 11707062-21446081
Közlemény: Podcast-támogatás

IBAN:
HU68 1170 7062 2144 6081 0000 0000
BIC/SWIFT-kód: OTPVHUHB

Köszönjük!

Követés:
  / friderikuszpodcast  
  / friderikuszpodcast  

Комментарии

Информация по комментариям в разработке