Karnawał Solidarności 1980–1981

Описание к видео Karnawał Solidarności 1980–1981

Okres od podpisania porozumień sierpniowych w 1980 roku do wprowadzenia stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku nazywamy „karnawałem Solidarności”. W ciągu tych szesnastu miesięcy władze, bojąc się utraty kontroli nad państwem, były ugodowe jak nigdy wcześniej w historii PRL. Narastał jednak kryzys społeczny i grożący całkowitym załamaniem kryzys gospodarczy, musiano także liczyć się z możliwą ingerencją wojsk Układu Warszawskiego w wewnętrzne sprawy Polski. W obliczu tego kryzysu władza zdecydowała się na wprowadzenie stanu wojennego.
Z filmu dowiesz się, jak przebiegały strajki sierpniowe, jak powstał i zorganizowany został NSZZ Solidarność, a także jakie wydarzenie polityczne poprzedziły wprowadzenie stanu wojennego.

Klasy: VIII szkoły podstawowej, szkoły ponadpodstawowe (zakres podstawowy i rozszerzony).

• klasa VIII szkoły podstawowej
‣ dział XXXIX Polska w latach 1957–1981
Uczeń:
pkt 6. wyjaśnia przyczyny i następstwa strajków sierpniowych w 1980 r.;
pkt 7. charakteryzuje ruch społeczny „Solidarność” i ocenia jego wpływ na przemiany społeczno-polityczne w Polsce i w Europie.

• szkoły ponadpodstawowe (zakres podstawowy)
‣ dział LVII Polska w latach 1957–1981
Uczeń:
pkt. 6 wyjaśnia przyczyny i następstwa strajków w 1980 roku;
pkt. 7. charakteryzuje ruch społeczny „Solidarność” i ocenia jego wpływ na przemiany społeczno-polityczne w Polsce i w Europie.

• szkoły ponadpodstawowe (zakres rozszerzony)
‣ dział LVII Polska w latach 1957–1981
Uczeń:
spełnia wymagania określone dla zakresu podstawowego, a ponadto:
pkt. 3. rozpoznaje najważniejsze postacie „Solidarności” (z perspektywy ogólnopolskiej i lokalnej);

‣ dział LVIII Dekada 1981–1989
Uczeń:
spełnia wymagania określone dla zakresu podstawowego, a ponadto:
pkt. 3. opisuje wpływ Kościoła katolickiego na ruch społeczny Polaków;
pkt. 4. charakteryzuje realia życia codziennego w PRL lat 80.

•••
Drodzy Nauczyciele,
Muzeum Pana Tadeusza od czterech lat współpracuje z Wami przygotowując i realizując ofertę edukacyjną skierowaną bezpośrednio do szkół. Dziś nie możemy spotkać się w Muzeum, ale edukacja jest dla nas wciąż sprawą najważniejszą. Dlatego na ten trudny czas nauki zdalnej przygotowaliśmy specjalny materiał filmowy oparty bezpośrednio na podstawie programowej na różnych etapach nauczania. W udostępnianych Państwu filmach, stworzonych w oparciu o naszą ekspozycję, podejmujemy tematy związaną ze światem przedstawionym „Pana Tadeusza”, a także kontekstami historycznymi epopei oraz powojenną historią Polski. Mamy nadzieję, że ta nietypowa wizyta w naszym muzeum będzie wsparciem w nauce języka polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie.
https://muzeumpanatadeusza.ossolineum...

Комментарии

Информация по комментариям в разработке