Rodzaje harmonijek

Описание к видео Rodzaje harmonijek

🔥 Sprawdź mój kurs Harmonijka Od Podstaw i ZAPISZ SIĘ na listę osób oczekujących
👉 https://akademiaharmonijki.pl/

===== RODZAJE HARMONIJEK =====

DIATONICZNE
Najczęściej sprzedawane harmonijki systemu Richtera, czyli „harmonijki bluesowe”. Zwykle występują 10 kanałowe (ale także 4, 6, 10, 12, 13 i 14 kanałowe). Są produkowane w określonej tonacji (literka zwykle oznacza najniższy dźwięk na 1 kanale dmuchanym). Możliwe są tutaj techniki obniżania i podwyższania dźwięków (ang. bending, overbending). Można grać w kilku „pozycjach” np. w 1, 2, 3. Stosowane zwykle w bluesie, country, rock’u
Low np. LA
Standard np. A
High np. HA

CHROMATYCZNE
To jakby dwie harmonijki w jednej obudowie, dzięki wciśnięciu przesuwki (ang. slider) można uruchomić dźwięki tej „drugiej” harmonijki np. C-dur i C#-dur.
Posiadają system wentyli (ang. windsavers), które zmniejszają straty powietrza i czynią harmonijkę bardziej szczelną. Nie da się wykonywać wyraźnych bendingów i żadnych overbendingów. Zwykle występują w tonacji C, ale można znaleźć niektóre modele w innych tonacjach np. Bb czy G.
Wykorzystywane zwykle do grania jazzu, muzyki klasycznej czy pop.
syst. solo (8-16 kanałowe)
inne np. bebop, diminished, blues, Sampler

TREMOLO
Instrument należący do tzw. systemu wiedeńskiego.
Posiada dwa rzędy otworów: dolny i górny. Stroiki są zdublowane, minimalnie różniące się wysokością dźwięku, aby dawały efekt tremolo. Harmonijki brzmieniem przypominają dźwięk akordeonu i występują w różnych tonacjach i rozmiarach.
Czasami mają więcej kanałów, niekiedy mają dwa ustniki z dwoma kompletami stroików w tonacji np. C i G. Przeznaczone są do grania muzyki ludowej np. polskiej, irlandzkiej czy francuskiej. Nie jest możliwe ani obniżanie, ani podwyższanie dźwięków.

OKTAWOWE
Instrument należący do tzw. systemu wiedeńskiego i występują w różnych tonacjach i rozmiarach. Niekiedy ma lekko zaokrąglony kształt, posiada dwa rzędy otworów: dolny i górny, jeden jest nastrojony oktawę niżej od drugiego. Harmonijki tego typu mają pełniejsze, potężniejsze brzmienie doskonałe do grania muzyki ludowej, etnicznej czy prostych utworów muzyki klasycznej. Nie jest tu możliwe ani obniżanie, ani podwyższanie dźwięków.

DIATONICZNE „SPECIAL TUNED”
Są to harmonijki zwykle 10-cio kanałowe, ale o innym układzie dźwięków np. spiral, melody maker, powerbender, czy minor.

INNE
Wszystkie inne rodzaje np. basowe, akordowe, harmonetta itd. Bardzo rzadko używane harmonijki wykorzystywane do grania w zespołach harmonijkowych np. Con Brio ze Śląska czy Animato ze Szczecina.

Mam nadzieję, że zainteresowały Cię także inne rodzaje harmonijek.

Jeśli masz pytania, to napisz w komentarzu pod filmem i najlepiej zostaw suba :)

🎥 Moje STREAMY    • LIVE Streaming  
🎤 Moje ZAGRYWKI    • ZAGRYWKI  
🎧 Moje PODKŁADY    • Backing tracks (podkłady)  
📢 Moje KONCERTY (CD)    • Koncerty i albumy  
🔨 Moje TESTY    • Testy i recenzje  
🎁 Moje LEKCJE    • Lekcje i porady  

💰DONATION. Możesz wspomóc rozwój mojego kanału YT: https://www.paypal.me/bleczycki

Miłego oglądania!
______________________________
Bartosz Łęczycki
http://www.bleczycki.com
   / bleczycki  

Комментарии

Информация по комментариям в разработке