Neznámi slovenskí hrdinovia 1914-1920. Slovaks in Czech-Slovak legions (English subtitles).

Описание к видео Neznámi slovenskí hrdinovia 1914-1920. Slovaks in Czech-Slovak legions (English subtitles).

Unknown Slovak heroes 1914-1920. Slovaks in Czech-Slovak legions.
The video contains English subtitles.

In 1920, the last Czech-Slovak legionaries finally returned from Siberia, ravaged by the Russian Civil War. They completed their legionary story. We must appreciate all Slovak volunteers who risked their lives on the European and Siberian battlefields and significantly contributed to the salvation of the Slovak nation.

V roku 1920 sa definitívne vracali poslední česko-slovenskí legionári zo Sibíri zmietanej ruskou občianskou vojnou a tým zavŕšili svoju legionársku epopeju.

Práve dnes 13. novembra si pripomíname 100. výročie od príchodu posledného vlakového transportu s poslednými česko-slovenskými legionármi do vlasti. Až týmto dňom sa pre nich v skutočnosti skončila vojna. Bolo to celé dva roky od ukončenia bojov 1. svetovej vojny v Európe.

Musíme oceniť všetkých slovenských dobrovoľníkov, ktorí riskovali svoje životy na európskom i sibírskom bojisku a výrazne sa zaslúžili o záchranu slovenského národa pred úplnou asimiláciou naozaj v hodine dvanástej. Boli to skutoční hrdinovia, ktorí ďaleko od svojich domovov bojovali za ideu štátu, ktorý v danom momente ani neexistoval a jeho vznik bol neistý.

V dokumente vám prinášame životné osudy neznámych slovenských hrdinov ako: Ferdinand Čatloš, Pavel Varsik, Vladimír Daxner, Jozef Honza-Dubnický, Štefan Fajnor, Rudolf Gábriš, Mikuláš Gacek, Emil Geryk, Dušan Hatala, Vladimír Svetozár Hurban, Jozef Miloslav Országh, Jozef Martin Kristín, Rudolf Viest, Martin Oríšek a mnohí iní.

Vieme však, kto tvoril práve skupinu slovenských príslušníkov? Vieme, aké výrazné alebo už zabudnuté mená sa medzi nimi nachádzajú, poznáme ich činy? Stať sa slovenským legionárom si vyžadovalo, vzhľadom na pomery v uhorskej polofeudálnej monarchii, skutočne veľkú odvahu, ak uvážime, aké následky čakali každého, koho by chytili rakúsko-uhorské bezpečnostné zložky. Tie sa v Rusku a v Taliansku nezastavili ani pred masovými popravami pred samým koncom vojny, nehovoriac o tom, ako bola systematicky potlačovaná slovenská inteligencia v Uhorsku od prvej tretiny 19. storočia.

Posledný 36. lodný transport 720-tich česko-slovenských vojakov sa nalodil 2. septembra 1920 na loď Heffron. Po mesačnej úmornej plavbe loď prirazila na mólo prístavu Terst presne 11. novembra 1920, na druhé výročie ukončenia 1. svetovej vojny! Neuveriteľná zhoda okolností akoby chcela dejinne podčiarknuť výnimočnosť tejto udalosti. Pre týchto legionárov, medzi ktorými boli mnohí Slováci, sa „Veľká vojna“ v skutočnosti skončila až dva roky po jej zavŕšení. Netreba zabudnúť, že mnohí ich spolubojovníci zomreli v bojoch alebo na následky vojnových útrap ešte v roku 1919 a niektorí dokonca tesne pred odchodom v roku 1920. Vracali sa do diametrálne zmenených politických i spoločenských pomerov a každý si niesol svoj ľudský príbeh. Väčšina začínala v uniformách rakúsko-uhorskej armády, pričom jedni dezertovali na ruskú stranu, ďalší sa dostali do zajatia počas bojov a museli v zložitých životných podmienkach prežiť zajatecké tábory. Niektorým sa pošťastilo pracovať vo fabrikách a na veľkostatkoch hlboko v Ruskej ríši. Netreba opomenúť ani tých, čo vstúpili do odbojového vojska ako ruskí štátni občania alebo občianstvo dodatočne prijali.

Je potrebné zdôrazniť v minulosti zabúdané, no nespochybniteľné, že akákoľvek politická aktivita odbojových česko-slovenských orgánov západnej či východnej orientácie v Paríži, Londýne, Kyjeve, Petrohrade a Washingtone by bola márna, ak by sa nepodporila tisíckami dobrovoľníkov, ktorí riskovali životy a bojovali za české a slovenské oslobodenie predovšetkým v Karpatoch (1914 – 1915), Haliči (1915 – 1917), Zborove (1917), Bachmači (1918), na Sibíri (1918 – 1920), v severnom Francúzsku (1914 – 1918), Taliansku (1917 – 1918) a dokonca v Srbsku (1915 – 1916).

ĎALŠIE PODOBNÉ DOKUMENTY:
Vizionári slovenskej slobody: Štefánik a Slováci v prvom zahraničnom česko-slovenskom odboji (verzia určená na premietanie)
   • Generál ŠTEFÁNIK  

Vizionári slovenskej slobody: Štefánik a Slováci v prvom zahraničnom česko-slovenskom odboji
   • ŠTEFÁNIK a Slováci v prvom zahranično...  

Obsadzovanie Slovenska česko-slovenským vojskom 1918-1919
   • Obsadzovanie Slovenska česko-slovensk...  

Milan Rastislav Štefánik – symbol slobody slovenského národa
   • Milan Rastislav Štefánik – symbol slo...  

100. výročie oslobodenia mesta Vranov nad Topľou
   • 100.  výročie oslobodenia mesta Vrano...  

Ferdinand Juriga: Slovák, ktorý sa ničoho nebál
   • Ferdinand Juriga: Slovák, ktorý sa ni...  

Jozef Cíger Hronský, prvý slovenský manažér kultúry
   • Jozef Cíger Hronský, prvý slovenský m...  

Комментарии

Информация по комментариям в разработке