Stwardnienie rozsiane i choroby pokrewne - Tydzień Mózgu 2024

Описание к видео Stwardnienie rozsiane i choroby pokrewne - Tydzień Mózgu 2024

Tydzień Mózgu w Instytucie Nenckiego, 11 marca 2024 - Dr hab. n. med. Maciej Juryńczyk, Instytut Nenckiego PAN, Szpital Wolski
"Stwardnienie rozsiane i choroby pokrewne – czego możemy się o nich dowiedzieć dzięki postępom w technikach obrazowania mózgu".

Stwardnienie rozsiane jest przewlekłą chorobą mózgu, na którą jest już dostępnych ponad 20 leków łagodzących jej przebieg. Ze względu na ilość opcji wybór odpowiedniego leku dla pacjenta jest trudnym zadaniem, zwłaszcza iż opiera się na niedoskonałych przesłankach, takich jak objawy pacjenta, ilość zmian chorobowych w rutynowym badaniu rezonansu oraz subiektywne odczucia lekarza i pacjenta. W trakcie wykładu omówię, jak rozwój technik rezonansu magnetycznego może pomóc dopasować najbardziej optymalny lek do profilu pacjenta tak, aby skutecznie zahamować jego chorobę.

Dr hab. n. med. Maciej Juryńczyk jest adiunktem w Pracowni Obrazowania Mózgu Instytutu Nenckiego oraz ordynatorem Oddziału Neurologicznego Szpitala Wolskiego w Warszawie. Po ukończeniu studiów medycznych na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi pracował w tamtejszej Klinice Neurologii, a następnie przez kilka lat był stypendystą w Nuffield Department of Clinical Neurosciences Uniwersytetu w Oksfordzie. Od wielu lat jako lekarz i naukowiec zajmuje się tematyką stwardnienia rozsianego.

Tydzień Mózgu 2023 finansowany jest w ramach projektu „ Tydzień Mózgu przez cały rok” dofinansowanego ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą Społeczna Odpowiedzialność Nauki nr projektu SONP/SN/549411/2022 kwota dofinansowania 81 500 PLN całkowita wartość projektu 90 600 PLN.

Napisy JA

Комментарии

Информация по комментариям в разработке