Nie-Boska komedia - Streszczenie i opracowanie lektury - Zygmunt Krasiński - Matura z polskiego

Описание к видео Nie-Boska komedia - Streszczenie i opracowanie lektury - Zygmunt Krasiński - Matura z polskiego

Nasze kursy maturalne
https://maturanamaksa.pl/kursy-w-form...

#maturazpolskiego​​​​ #matura​​​​ #matura202​4 #maturanamaksa

Krasiński napisał “Nie-Boską komedię” 1833 roku, a jej wydanie przypada na rok 1835. Tekst ten został wydany anonimowo w Paryżu.
Utwór dzielimy na dwie części tematyczne, z których pierwsza (akty pierwszy i drugi) nazywana jest dramatem rodzinnym, druga (akty trzeci i czwarty) określana jest dramatem społecznym. Obie części połączone są w całość postacią głównego bohatera - hrabiego Henryka, nazywanego również Mężem. Każdy z czterech aktów jest poprzedzony, napisanym zrytmizowaną prozą, wstępem. Jest to poetycki komentarz oraz wprowadzenie w akcję każdej części dzieła.
Początkowo Krasiński opisuje życie rodzinne hrabiego Henryka. W tych fragmentach dokonuje rozrachunku z poezją romantyczną, wyraźnie ją potępiając. Zdaniem autora poezja (ta romantyczna) doprowadza człowieka-twórcę do egoizmu. Nie potrafi on autentycznie kochać, bo poezja romantyczna zabija w ludziach (a na pewno w twórcach) miłość, gdyż jest zbyt oderwana od rzeczywistości, prowadzi w świat fantazji.
Akty trzeci i czwarty są poświęcone zagadnieniu rewolucji: czynnika mającego doprowadzić do upadku starego porządku społecznego. Jest to, jak stwierdza Krasiński, czynnik wyłącznie niszczący, nie jest w stanie zbudować niczego rzeczywiście nowego, gdyż w sercach rewolucjonistów również brakuje miłości do społeczeństwa. Są to ludzie zapatrzeni we własne pragnienia.
Całość opowieści Krasińskiego doprowadzona jest do tragicznego finału. Zarówno Henryk ponosi klęskę na różnych płaszczyznach swojego życia - rodzinnego i w randze przywódcy obozu arystokratów - jak też rewolucja nie przynosi nic nowego. Nad powstałym chaosem zapanować musi Galilejczyk - Jezus - Bóg.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке