MIHA DOVŽAN - rojen na Veliki šmaren 15.08.1943, umrl na dan sv. Rešnjega telesa in krvi 30.05.2024

Описание к видео MIHA DOVŽAN - rojen na Veliki šmaren 15.08.1943, umrl na dan sv. Rešnjega telesa in krvi 30.05.2024

Spoštovana Slovenka, cenjeni Slovenec!
Letošnji maj je bil v več pogledih nevsakoleten: čudni vremenski pogoji, čudne politične odločitve in kar me je najbolj ganilo: izgubili smo kar nekaj svojih najbližjih, najdražjih. Komaj smo si v spomin zapisali Rudija Poljanška, že se je zaradi srčnega zastoja ob vsakodnevni rajži s kolesom zgrudil moj sosed, fotograf, smučar, planinec, dobrotnik in prijatelj Franci Galjot iz Zagorice nad Kamnikom - sosed tudi vsem župnikom sedanjega časa. Naj omenim še to: pokopal ga je nekdanji stranjski župnik Anton Berčan, sedanji pa niti na pogreb ni uspel priti... Res so čudni časi... In ko smo ga ob petju Kvarteta Krt položili k večnemu počitku, sem izvedel še to žalostno novico, DA NAS JE ZAPUSTIL ODLIČEN SLOVENSKI CITRAR IN ZABAVNJAK, MIHA DOVŽAN! Večkrat sva se srečala na odrih po Sloveniji, leta 1998 pa tudi v studiu, kjer sta z Jožico Kališnik za verski tednik DRUŽINA (g. Grilj) posnela dve avdio kaseti: eno s posvetnimi pesmimi in eno z božičnimi. Tole je bilo zanimivo: "... a imaš kakšen kabel ? ZA KAJ PA? Pozabil sem ga za magnet na citrah... GA NE RABIŠ! Kako bova pa pol citre posnela? Z MIKROFONOM ! Tako pa tudi še nisem snemal ?! No in prvič je citre snemal pri meni na 2 mikrofona akustično!" V temle prispevku je tako zaigral pesmi: KO DAN SE ZAZNAVA, LJUBA SI POMLAD ZELENA in NOCOJ JE PA EN LEP VEČER. Potem smo zaradi novitete media (CD) naredili še kombinirano zgoščenko obeh avdio kaset. Kako preprosto je bilo delati z njim in kako vesel je bil moje tehnične in aranžerske pomoči pri pesmih, ki jih je prvič odigral oz. posnel. VELIK MOŽ in eden izmed tistih, ki MI/nam bo za vedno ostal zapisan v spominu! POČIVAJ V MIRU ! D. Krt

Še zapis iz medijev:
V 81. letu starosti je umrl citrar Miha Dovžan, je poročal Radio Slovenija. Splošni javnosti je najbolj znan po kultni melodiji Urbana Kodra, ki jo je posnel za film Cvetje v jeseni. Poleg svojega ansambla je sodeloval z Alpskim kvintetom, svoja zadnja glasbena leta pa je namenil predvsem slovenski ljudski pesmi v izvedbi z nekdanjo pevko Ansambla bratov Avsenik Joži Kališnik ter Otom Pestnerjem in Ivanko Kraševec. "Slovenski citrarski glasbi je vtisnil neizbrisno sled"
Leta 2022 ga je predsednik republike Borut Pahor ob svetovnem dnevu glasbe odlikoval z redom za zasluge. Dovžan je red za zasluge prejel za življenjsko delo in izjemen prispevek k slovenski citrarski umetnosti. Kot so navedli v uradu predsednika, je slovenski citrarski glasbi vtisnil neizbrisno sled: "S citrami je iskal in našel svojo narodnozabavno vižo z osnovo v ljudski glasbi, ki čuti dušo in seže v srce." Spomnili so, da se je s citrami spoznal, še preden je začel hoditi v šolo, poslušalstvo pa ga je spoznalo leta 1958, ko je pri 15 letih nastopil v oddaji Radia Slovenija.
Zadnja glasbena leta je namenil slovenski narodni pesmi.
Dovžan se je rodil v Tržiču, družina pa se je pozneje preselila v Ljubljano, kjer ga je s svojim igranjem na citre navdušil upokojeni železničar Janko Lotrič iz Šiške. “Za citre sem si vzel veliko časa. Največkrat po dve ali tri ure na dan. Sicer mi je prve citre kupila mama od nekega Juda v Ljubljani. Bile so koncertne, 38-strunske. Kasneje pa mi jih je s svojo veščo roko izdeloval tudi izdelovalec citer, mojster Vinko Novak,” je v intervjuju dejal Dovžan. Leta 1959 je z bratom, sicer klarinetistom Ivetom Dovžanom, ustanovil prvi ansambel, ki je imel citre za vodilni instrument. Imenoval se je Ansambel Mihe Dovžana in je deloval do leta 1988. Prva Dovžanova mala plošča Ob zvokih citer je bila izdana leta 1964 pri založbi Jugoton. Prodala se je v več kot 12.000 izvodih. Na glasbenih nastopih je več let spremljal pevko Ivanko Kraševec, pa tudi operne pevke Ružo Pospiš, Zlato Ognjanovič in Olivero Katarino.
V dolgoletni karieri je izdal več kot 60 plošč in kaset.
Nastopal je po vsej Evropi, večkrat na Švedskem in na Madžarskem ter v številnih krajih nekdanje Jugoslavije. Dvakrat je gostoval tudi v ZDA. Z bratom Ivetom je napisal približno 250 izvirnih skladb. Najbolj znana je Moravška dolina. S svojo glasbo je sodeloval pri slovenskih filmih Razvalina življenja, Deček s Sotle, Vlak proti jugu in Draga moja Iza. Njegove skladbe so uporabili celo v ameriški grozljivki Potuhnjeni odmevi.
Pa še to: RTV Veseljak je 17. marca 2019 v Športni dvorani Domžale organiziral veliki koncert ob materinskem dnevu z naslovom PRI NAŠI MAMI, ki so ga v celoti posvetili v čast Mihu Dovžanu in njegovemu ansamblu.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке