Pomnik "Rzeź Wołyńska" w Domostwie. Uroczystość odsłonięcia.

Описание к видео Pomnik "Rzeź Wołyńska" w Domostwie. Uroczystość odsłonięcia.

Pomnik upamiętniający ofiary Rzezi Wołynskiej w Domostwie. Uroczystość odsłonięcia pomnika.

W niedzielę 14 lipca br. w Domostawie odbyła się uroczystość odsłonięcia Pomnika upamiętniającego ofiary Rzezi Wołyńskiej. Podczas uroczystości obecnych było kilkanaście tysięcy osób, którym bliska jest pamięć o ofiarach ludobójstwa dokonanego przez Ukraińców na Polakach na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

Uroczystość odbyła się przy MOP Bukowa II, przy drodze S19 Lublin – Rzeszów.

Wśród licznie przybyłych grup, stowarzyszeń oraz przedstawicieli władz gminnych, reprezentując Powiat Niżański w uroczystościach udział wziął Starosta Niżański Robert Bednarz, Wicestarosta Józef Sroka i Przewodniczący Rady Powiatu Niżańskiego Sylwester Daśko.

Pomnik „Rzeź Wołyńska” na zamówienie Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (SWAP) z siedzibą w Nowym Jorku wykonał, urodzony w Ulanowie, artysta rzeźbiarz śp. Andrzej Pityński.

Ceremonia rozpoczęła się Mszą Św. polową w intencji ofiar, celebrowaną przez księdza Antoniego Moskala, członka Społecznego Komitetu Budowy Pomnika, który zastąpił w tym miejscu zmarłego w styczniu br. ks. Tadeusza Isakowicza-Zalewskiego.

Po zakończonej Mszy polowej nastąpiły oficjalne przemówienia oraz ceremonia złożenia przez delegacje kwiatów, wieńców i zniczy. Oprawę muzyczną podczas uroczystości zapewnił zespół wokalny „Hubal” z Hrubieszowa.

W przygotowaniach i rozpropagowaniu materiałów promocyjnych, koszulek oraz formularzy, widokówek i albumów oraz broszur tematycznych związanych z działalnością artystyczną śp. Andrzeja Pityńskiego, jak i historii powstania pomnika w Domostawie, wziął czynny udział Radny Rady Powiatu Niżańskiego – Prezes Fundacji Flisactwa Polskiego w Ulanowie – Roman Pokora.

Prezes Społecznego Komitetu Budowy Pomnika, były Wójt Gminy Jarocin – Zbigniew Walczak, główny inicjator budowy pomnika w Domostawie zaznaczył, że w przyszłym roku planowane są dalsze prace na terenie wokół pomnika, zbudowana zostanie m.in. Ściana Pamięci pomordowanych na Wołyniu, a cały teren zostanie ogrodzony.

Odsłonięcie pomnika w Domostawie to ważne wydarzenie, które przypomina o bolesnej historii, ale również ukazuje zjednoczenie i determinację Społecznego Komitetu Budowy Pomnika na rzecz powstania w tym miejscu, na terenie Powiatu Niżańskiego budowli, która przeszła długą przeprawę, nim stanęła w miejscu docelowym, w Domostawie – podsumował Starosta Niżański Robert Bednarz.

#pomnik #wołyń #pomnikrzeziwolynskiej #historia #polska

Комментарии

Информация по комментариям в разработке