"Gaja" Pawła Althamera i Artura Żmijewskiego - rzeźba w przestrzeni publicznej

Описание к видео "Gaja" Pawła Althamera i Artura Żmijewskiego - rzeźba w przestrzeni publicznej

W sobotę 16 września 2023 roku, o godzinie 12.00 w Zielonej Strefie Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu, odbyła się uroczystość, podczas której podsumowane zostały obchody 45-lecia istnienia instytucji poprzez odsłonięcie rzeźby „Gaja” Pawła Althamera i Artura Żmijewskiego. Artyści zostali zaproszeni przez Krystiana Kinastowskiego - Prezydenta Miasta Kalisza i Joannę Dudek dyrektorkę Galerii, do stworzenia autorskiego obiektu, który zostanie wyeksponowany w przestrzeni publicznej jako dar Galerii dedykowany Kaliszowi i jego wielokulturowej tradycji. „Gaja” Pawła Althamera i Artura Żmijewskiego, zgodnie z pierwotnym założeniem jej twórców została wkomponowana
w przestrzeń Parku Miejskiego. Tam właśnie, w sobotę 16 września dokonaliśmy jej odsłonięcia a towarzyszyli nam Paweł Althamer i Artur Żmijewski a także członkowie Grupy Nowolipie oraz wielu zaproszonych gości.

Mecenasami kultury zaangażowanymi w to przedsięwzięcie od samego początku, byli panowie Marek Antczak i Marcin Antczak, prezesi i właściciele FB ANTCZAK. Dzięki ich otwartości i oddaniu mogliśmy gościć artystów w Kaliszu w 2022 roku w czasie pleneru „Kalisz wielokulturowy” jak również wkład finansowy w powstanie odlewu rzeźby, był znaczącym i decydującym wsparciem w realizacji tego projektu.

Gaja stworzona w ramach jubileuszowego pleneru jest efektem praktykowanej przez artystów wspólnej pracy, która jest rozmową dwóch autonomicznych osobowości i wpisuje się w koncepcję symbiotycznie tworzonej kompozycji rzeźbiarskiej – w tym przypadku – planetarnej. Paweł Althamer i Artur Żmijewski przywołali koncepcję Gai, jako istoty duchowej i materialnej, która rozciąga się 200 kilometrów ponad powierzchnię Ziemi i 200 kilometrów w głąb planety, niczym płaszcz ziemski. Artyści nie ukrywają swojej fascynacji przebywaniem w naturze. Podziwiają jej formy, których prawdopodobnie żaden umysł nie byłby w stanie stworzyć. Sięgnięcie po motyw matki - rodzącej natury - która nosi w sobie życie, pozwoliło im metaforycznie uchwycić praprzyczynę tworzenia. Roztańczona istota, dająca życie, fascynuje urokiem ludzkiego ciała, a w układzie dwóch figur, nawiązuje dialog z klasycyzującą, włoską rzeźbą. Złożoność elementów z jakich zbudowana jest kompozycja (maska afrykańska, niemieckie kopyto do tworzenia lalek, nasiona, kora drzew, gałęzie, huby, muszle) powoduje, że „Gaja” Althamera i Żmijewskiego w wyrazisty sposób demontuje granicę miedzy naturą a kulturą, jest efektem inspiracji ale sama także posiada moc inspirowania.

Organizator:
Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu
Instytucja Kultury Miasta Kalisza

Partenr Projektu:
FB ANTCZAK

Partnerzy Galerii:
Ergo Hestia, Polifarb Kalisz S.A., M&P Alkohole Wina Cygara

Patronaty medialne:
Calisia.pl, Radio Centrum, Ziemia Kaliska, wkaliszu.pl

Комментарии

Информация по комментариям в разработке