Produkcja 4 tysięcy swetrów z ekologicznych materiałów w ciągu miesiąca – Fabryki w Polsce

Описание к видео Produkcja 4 tysięcy swetrów z ekologicznych materiałów w ciągu miesiąca – Fabryki w Polsce

Swetry. Oryginalne, unikatowe ubrania, wykonane z ekologicznych materiałów. Tego coraz częściej poszukujemy w modzie. Do łask wracają mniejsze zakłady dziewiarskie, które nie produkują dużych serii, ale za to stawiają na jakość wykonania.

My odwiedziliśmy Manufakturę Elisabeth w Żorach, która zajmuje się produkcją dzianin dla renomowanych polskich marek oraz butików za granicą.

Zobaczmy jak produkowane są swetry.

Najpierw na podstawie projektu dobierane są odpowiednie rodzaje przędzy. W magazynie znajdziemy wysokiej jakości wełnę, sprowadzaną od producentów z Włoch. Niezwykle delikatną wełnę merino, pozyskiwaną z owiec merynos. Miękkie i przyjemne w dotyku włóczki bambusowe, ale także bawełnę czy włóczki akrylowe.

W tym samym czasie przygotowywany jest program dla maszyny dziewiarskiej: ustalany jest wzór swetra, wybierany jest odpowiedni splot dzianiny. I wykonywana jest symulacja, która dokładnie odwzorowuje proces dziania poszczególnych elementów, z których składać się będzie sweter.

Przędza, zanim trafi do maszyny dziewiarskiej jest przewijana. Dzięki delikatnemu naprężaniu i woskowaniu zyskuje większa elastyczność, niezbędną w dalszym procesie. Ponadto dzianina będzie przyjemniejsza w dotyku co wpłynie na komfort użytkowania.

Następnie surowiec zakładany jest w maszynie dziewiarskiej. Nitka przewlekana jest przez naprężacze górny i boczny, wyposażone w czujniki stopu. Gdy materiał się skończy, maszyna przestanie pracować
W ten sposób ograniczane są straty. Następnie nić zaczepiana jest o wodzik i można rozpocząć dzianie.

Wodzik transportuje dzianinę na poszczególne igły, które wykonują zadany splot. Proces przebiega według tej samej zasady jak przy wykonywaniu swetra na drutach. Tutaj jednak wszystko odbywa się automatycznie. W całym swetrze uformowanych zostanie około 2 tysięcy oczek.

Na maszynie obok wykonywany jest wiosenno-jesienny płaszczyk, a na kolejnej dziecięca sukienka. W sumie wyroby dla dzieci to połowa zleceń wykonywanych w Manufakturze Elisabeth.

Tutaj także wykonywane są pliski, a więc wykończenia kołnierzyka czy rękawa.

Gotowe elementy oddzielane są od pozostałych i każdy z nich trafia do działu stabilizowania tkanin. Tutaj za pomocą grzebieni dzianina jest przytrzymywana i pod wpływem wysokiej temperatury stabilizuje się jej forma.

Kolejny etap to krojenie, podczas którego ustalany jest ostateczny kształt danego elementu. Później wszystkie są ze sobą zszywane: przód swetra, tył, rękawy, kieszonki.
Obszywane są miejsca, w których zostaną wykonane dziurki. Wszywane są guziki.

Na łączarce wykonywane są elementy wykończeniowe. Czasami wykończenia wymagają żmudnej ręcznej pracy, w której liczy się kunszt i doświadczenie pracownika.

W Manufakturze Elisabeth w ciągu miesiąca produkowanych jest około 4 tysięcy swetrów, do których wyrobu zużywa się około 2 ton przędzy. Oprócz swetrów produkowane są tu bluzy, płaszcze, szale, czapki. Spotkamy je w modnych butikach i sklepach z odzieżą dla dzieci.

Portal : https://fabrykiwpolsce.pl
Subskrybuj kanał: http://bit.ly/2trnVPE
Facebook: http://bit.ly/2ur7xLQ


Sprawdź również nasze inne filmy, polecamy:
Jak powstają biustonosze? - Fabryki w Polsce
Jak produkowane są perfumy? - Fabryki w Polsce
Polska fabryka obuwia ochronnego - Fabryki w Polsce
Jak produkowana jest odzież robocza? - Fabryki w Polsce

Комментарии

Информация по комментариям в разработке