Behka i Ljuca-Balada o Hifzi -begu

Описание к видео Behka i Ljuca-Balada o Hifzi -begu

BALADA O HIFZI BEGU


Odnos pjesme i zbilje - Balada o Hifzi-begu

Zapletene okolnosti pod kojima je poginuo Hifzi-beg Djumisic dale su nepoznatim pjesnicima,hronicarima i ocevicima, osnove da povjeruju kako je njihov junak pao kao zrtva izdaje, za koju su onda okrivili bijeljinskog vojnog komandanta Salih Zeki-pasu. Rasprostranjeno uvjerenje da je Hifzi-beg Djumisic pao kao zrtva izdaje vjerovatno je pokrenulo lokalne pjesnike da spjevaju osmeracku baladu o njegovoj pogibiji. Moze se sa sigurnoscu tvrditi da je motiv izdaje od presudne vaznosti za oblikovanje ove balade, ali takodjer i za dugotrajno usmeno prenosenje ove teme sirom Bosne i Hercegovine u razdoblju dulje od jednog stoljeca, sve do danasnjeg dana.

Medjutim,da bi dosao u srediste zanimanja lokalnih pjesnika-hronicara, Hifzi-beg se morao isticati svojom ratnickom vjestinom i hrabroscu, jer cinjenica da je pao kao zrtva zavjere, sama za sebe, ne bi bila dovoljna da ga ucini junakom osmeracke balade. Prije bi zavjera mogla biti izmisljena da bi opravdala pogibiju jednog glasovitog ratnika, kakav je po svemu sto se znade - bio Hifzi-beg Djumisic. O njegovu junastvu pjesma govori sasvim odredjeno i o njemu je glas - opet prema pjesmi - stigao do samog sultana, sto i jeste razlog da se Salih-pasa u pocetku koleba izdati Hifzi-bega, kako to stoji u svim zabiljezenim uoblicenjima balade. Hifzi-begovo drzanje u odbrani Bijeljine, dva dana prije pogibije, potvrdjuje ovakav glas o njegovu junastvu. Hifzi-beg je dakle bio ratnik koji je zbog svog junastva zasluzeno usao u pjesmu.

Prema predaji koja je zivjela u tuzlanskom kraju, Hifzi-beg je u svojoj pratnji imao i pjevaca koji je kao najneposredniji ocevidac zbivanja mogao biti prvi pjesnik balade o nje govoj pogibiji. Hifzi-beg je, prema tome, po svemu zivio epski.

Balada,u zbiru zabiljezenih inacica, dobro pamti porodicne prilike u kojima je Hifzi-bega zatekla smrt. Bio je ozenjen, a o sjaju i bogatstvu njegova pira kolale su predaje, sto je svakako uticalo na propast popularnosti ovog junaka. Sva pjesnicka uoblicenja balade vezu Hifzi-bega za Banju Luku, sto odgovara zbilji, jer je on zaista ponikao u banjaluckoj porodici Djumisica, koja je do njegove pojave vec dala nekoliko znacajnih pojedinaca.

Rodjen je oko 1840.godine, pa je u casu pogibije mogao imati oko 35 godina. Hifzi-begov djed Abdulah Hifzi ef. bio je muselim ( oblasni upravitelj ) banjalucki, a otac Nazif-aga bio je najglasovitiji banjalucki spahija u svoje doba. Mati mu je bila iz porodice Teskeredzic, sestra Dervis-bega Teskeredzica iz Travnika, sto neke varijante takodjer pamte. Imao je trojicu brace: Muharema, Fehima i Mustafu. Sve njih spominje umiruci junak dijeleci se sa zivotom.

U odnosu na Hifzi-begove porodicne prilike nepoznati pjesnici koji su se kao ocevici zbivanja prvi suocili sa uoblicenjem ove pjesnicke teme nisu nista mijenjali jer su im stvarne pojedinosti, u kojima se izabrani junak u casu smrti nasao, bile dobrodosle za baladu: mati ostaje bez sina, braca bez brata,a ljuba bez vojna. Medjutim, u procesu poeti zacije - od dogadjaja u kojem se zbila Hifzi-begova pogibija do pjesme o njoj - desile su se znatnije izmjene. Sam tok zbivanja u kojem je Hifzi-beg nasao smrt u pjesmi je posve pojednostavljen. Buduci da balada kao knjizevna vrsta tezi sazimanju radnje - za razliku od epske pjesme koja to potanko opisuje - nije bilo mjesta podrobnijem opisu Hifzi-begova kretanja, pa on u baladi gine vec odlazeci u Racu, a ne vracajuci se iz nje, kada se pogibija uistinu i zbila. Pjesma se ne bavi pojedinostima o samom dogadjaju i preko njega prelazi brzo i jednostavno, ali se zato zadrzava na oprastanju umiruceg junaka sa najblizim, koji je kao zbiljska cinjenica sasvim neizvjestan. Vec motiv svjesnog odlaska u susret opasnosti, koji je neobicno vazan za ovu baladu, temelji se na stvarnim prilikama u kojima se Hifzi-beg nasao vracajuci se iz Race u Bijeljinu.

Oblikujuci temu pogibije Hifzi-bega, nepoznati su pjesnici posve prirodno posegli za baladom, jer je ova knjizevna vrsta bila najprimjerenija gradji koja im se nudila. U toku prenosenja ove teme u vremenu i prostoru odlucujuci znacaj imao je motiv izdaje, koji se moze smatrati konstituivnim motivom za ovu baladu, utemeljen na zbiljskim okolnostima pod kojima se pogibija zbila, a na njega se po vaznosti u procesu oblikovanja balade, nadovezuju motiv svjesnog odlaska u susret opasnosti i motiv oprastanja umiruceg junaka.

Moze se uociti da su inacice koje su vremenski blize opjevanom zbivanju i prostorno blize pjesnickom zavicaju balade - ujedno i cinjenicno vjernije dogadjaju, sto je i razumljivo.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке