Poradnik Das WeltAuto: Czego nie powinieneś robić z automatyczną skrzynią biegów?

Описание к видео Poradnik Das WeltAuto: Czego nie powinieneś robić z automatyczną skrzynią biegów?

Skrzynie automatyczne są szybsze i wcale nie odbierają radości z jazdy, dlatego tak chętnie po nie sięgamy. Specjaliści z Das WeltAuto i Auto Centrum podpowiadają, jak uniknąć podstawowych błędów podczas użytkowania samochodu z automatyczną skrzynią biegów.

Nasza strona ► https://www.dasweltauto.pl/pl.html
Facebook ►   / dasweltautosamochodyuzywane  

Liczba samochodów z automatycznymi skrzyniami biegów w Polsce stale rośnie. W większości jeździmy po miastach, w korkach - automat jest w takich sytuacjach o wiele bardziej komfortowy.

O dbaniu o manualne przekładnie wiemy sporo, ale jak to jest z automatem? Na co zwracać uwagę, by służył nam jak najdłużej?

ZMIANY PRZEŁOŻENIA NA „N”
Częste wybieranie pozycji N prowadzi do powstawania luzów na tzw. wielowypustach łączących elementy przekładni - a to skraca ich żywotność. To dotyczy głównie automatów ze sprzęgłem hydrokinetycznym.

N nie jest też dobrym pomysłem na zjazdach ze wzniesień. W tym trybie skrzynia nie ma zapewnionego odpowiedniego chłodzenia i może się przegrzać.

KIEDY TRYB „P”?
Najgorszym pomysłem jest jednak wybranie trybu P, kiedy samochód jeszcze się porusza. W takim wypadku skrzynia może zablokować się na aktualnym biegu, co może uszkodzić, a nawet doszczętnie zniszczyć skrzynię biegów. Na szczęście w nowszych samochodach stosuje się już zabezpieczenia przed taką sytuacją.

OSTROŻNIE ZE ZMIANĄ Z „D” NA „R”
Nie wolno też wyłączać silnika, kiedy skrzynia biegów w używanym samochodzie pracuje w trybie D, R, czy ma manualnie wybrany bieg. Jeśli wyłączylibyśmy silnik w takiej pozycji, wewnątrz skrzyni spada ciśnienie, a w efekcie elementy, które nadal jeszcze pracują nie będą dostatecznie nasmarowane. W ten sposób możemy znowu skrócić żywotność naszego automatu.

To samo tyczy się wybierania biegu wstecznego w trakcie jazdy. Samochód trzeba najpierw zatrzymać, za pomocą hamulców, a dopiero później zmienić kierunek jazdy. Zmiana trybu z D na R „w locie” może skutkować poważną awarią - na elementy skrzyni zostaną przeniesione zbyt duże siły.

GAZ Z HAMULCEM
Brak sprzęgła może zachęcać do używania lewej nogi do hamowania, ale podczas ruszania powinniśmy o tym zapomnieć. Oczywiście, to sposób na to, żeby efektownie „spalić gumę”, ale w tej sytuacji nagrzewa się olej w skrzyni biegów na skutek zamiany energii pochodzącej z silnika w ciepło. I tu ponownie - wewnątrz skrzyni pojawiają się naprężenia, które skrócą jej żywotność.

URUCHAMIANIE „NA PYCH”
Sprzęgło hydrokinetyczne potrzebuje do pracy uruchomionego silnika. Jeśli jednak nie da się go uruchomić, uruchamianie „na pych” to niezbyt dobry pomysł. Raz, że ze względu na konstrukcję automatu to po prostu nie zadziała, a dwa, że możemy w ten sposób uszkodzić układ rozrządu i napędowy. W przypadku rozrządu z paskiem zębatym może dojść do przestawienia faz rozrządu, a w skrajnych sytuacjach do jego zerwania. W ten sposób możemy też zniszczyć katalizator, bo uruchamianie samochodu używanego z automatem „na pych” powoduje przedostanie się paliwa do układu wydechowego - i tym samym nieodwracalne uszkodzenia.

WYMIANA OLEJU
W przypadku tradycyjnych automatycznych skrzyni biegów ze sprzęgłem hydrokinetycznym, olej powinno się wymieniać w odstępach 30-60 tys. km, zgodnie z zaleceniami producenta. Interwał wymiany oleju będzie zależał od konstrukcji skrzyni i użytego w niej oleju - mineralnego lub syntetycznego. Razem z olejem powinniśmy wymieniać jego filtr, który poza podstawową funkcją, odpowiada też za cyrkulację oleju - w niektórych starszych samochodach filtr oleju jest zabudowany wewnątrz skrzyni i wymienia się go już tylko podczas napraw.

NAJCZĘSTSZE USTERKI
W tradycyjnych automatach, jeśli będziemy próbować wyjechać z zaspy, olej i sama skrzynia mogą się przegrzać, a przez to ryzykujemy uszkodzenie uszczelnienia i tarcz ciernych, ale też samego sprzęgła hydrokinetycznego.

Awariom ulega nie sama przekładnia, ale jej osprzęt. Za wybieranie przełożeń odpowiadają bowiem elektryczne lub hydrauliczne siłowniki. Te drugie są szczególnie wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne - objawami usterki może być dławienie się silnika lub wchodzenie na zbyt wysokie obroty.

Nieprawidłowe funkcjonowanie automatu nie musi jednak być wynikiem nieprawidłowej eksploatacji - do skracania jego żywotności mogą przyczynić się też niewłaściwie funkcjonujące świece, alternator, czy kable wysokiego napięcia.

PODSUMOWANIE
Wiemy już, że z użytkowaniem skrzyni automatycznej wiążą się określone wymagania - znamy też już ich najczęstsze usterki.

Czy skoro w automatach trzeba uważać na tyle rzeczy, trzeba się ich bać? Oczywiście, że nie. Niektóre z nich potrafią być nawet mniej awaryjne, niż skrzynie manualne. Używany samochód z automatyczną skrzynią biegów, w którym będziemy terminowo wymieniać olej i powstrzymamy się przed zmienianiem trybów jazdy podczas ruchu, odwdzięczy się długą i bezproblemową eksploatacją.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке