Karwia droga na plażę
Karwia to nadmorska miejscowość, położona w bliskiej odległości od Jastrzębiej Góry (ok. 6 km) i Władysławowa (ok. 13 km). Karwia słynie z najatrakcyjniejszej plaży w okolicy. Plaża ma tutaj 80 m szerokości i rozciąga się na 3 km długości. Oddzielona jest od lądu pasmem wydm, które porośnięte są sosnowym lasem. O uroku Karwi decyduje jej usytuowanie w Nadmorskim Parku Krajobrazowym oraz sąsiedztwie rezerwatów przyrody: „Przylądek Rozewie” i „Bielawa”.
Pierwsze wzmianki historyczne o Karwi pochodzą z 1274 r. Początkowo była to mała osada rybacka. Obecna nazwa tej miejscowości występuje w dokumentach historycznych od ok. 1670 r. W XIX wieku do Karwi przybyło wielu osadników pochodzenia holenderskiego. Karwia często była zalewana przez morskie sztormy. W roku 1900 osiedleni Holendrzy, w celu ochrony przed żywiołem wybudowali wał przeciwpowodziowy o długości ok. 1 km. Możemy go dziś zobaczyć na zachód od Karwi. Atrakcja historyczną miejscowości są zachowane do dziś domy o konstrukcji szkieletowej z XIX wieku. Do Karwi w latach międzywojennych zaczęli przyjeżdżać turyści. Od tego momentu miejscowość ta zaczęła przekształcać się w sezonowe, nadmorskie letnisko, co spowodowało, że dziś ma do zaoferowania swoim wczasowiczom bogatą i różnorodną bazę noclegową. Eleganckie pensjonaty proponują komfortowe apartamenty i studia, ośrodki wypoczynkowe oferują najróżniejsze domki letniskowe; zaś turystów liczących na tanie noclegi w Karwi powinna zainteresować oferta licznych domów gościnnych, oferujących pokoje o rozmaitym standardzie. Prócz tego w Karwi czekają na turystów ośrodki i domy wczasowe, kempingi, pola namiotowe, przede wszystkim jednak świeże powietrze, czysta woda, piękna plaża i niczym niezakłócony spokój. Dość często morze wyrzuca na brzeg plaży w Karwi ciekawe muszelki oraz piękne, złociste bursztyny, które są niezapomnianym wspomnieniem z nadmorskich wakacji. Bursztyn cieszy oko, jak również emanuje dobroczynnymi dla ludzkiego organizmu jonami ujemnymi. Kamienie te, oprawione w srebro służą do wyrobu pięknej biżuterii, które najłatwiej kupić na wybrzeżu, również tu w Karwi. W Karwi nie brakuje barów, kawiarni, pubów czy ogródków piwnych, a także smażalni ryb, które kuszą swoimi zapachami.
Na południe od Karwi znajdują się Rezerwaty: „Woskownica Bielawskiego Błota”, „Moroszka Bielawskiego Błota”, „Bielawa”, zaś na wschód od Karwi leży „Przylądek Rozewie”:
-Rezerwat „Woskownica Bielawskiego Błota” leży na Pobrzeżu Kaszubskim, zajmuje powierzchnię 33 ha, powstał w 1977 r., jest jednym z florystycznych rezerwatów przyrody. Służy ochronie gatunku, który występuje w Polsce bardzo rzadko, jest nim woskownica europejska. Gatunek ten występuje w południowo – zachodniej części Bielawskich Błot. Woskownica europejska to krzew torfowiskowy o wysokości 1,5 m.
-Rezerwat „Moroszka Bielawskiego Błota” został utworzony w 1977 r., zajmuje powierzchnię 8,4 ha na obszarze bagiennym Bielawskiego Błota, a także gminy Krokowa. Rezerwat został utworzony dla ochrony gatunku rzadkiej maliny moroszki typu arktycznego.
-„Bielawa” to rezerwat torfowiskowy wysoki, typu atlantyckiego, powstał w 1990 r., zajmuje powierzchnię 680,2 ha. W rezerwacie wytyczono ścieżkę dydaktyczną dla turystów, która rozpoczyna się w Ostrowie, spacerując nią można podziwiać przepiękną faunę i florę rezerwatu.
Tutejsza plaża z pewnością zachęca Turystów do letniego wypoczynku. Jest ona szeroka i piaszczysta. Warto dodyć, że jest to jedna z najstarszych plaż w Polsce. Oddziela ją od miasta wysoki klif, który porośnięty jest sosnowym, zawsze zazielonym lasem. Latem plaża wypełnia się ludźmi. Dodatkowym atutem są liczne atrakcje, które wraz z rozpoczęciem sezonu zostają rozstawione na plaży.
Odnajdą się tutaj również wszystkie osoby, które lubią aktywny wypoczynek. Jak wiadomo nordic walking to bardzo popularny, w dzisiejszych czasa sport. Trasa Karwia - Jastrzębia Gora jest bardzo dobrze zmodernizowana, więc zabierz ze sobą kijki i marsz na spacer!
#karwia #lasek #spacer
Информация по комментариям в разработке