Milan Kalista - mistrovský ladič a opravář klavírů v Holešově

Описание к видео Milan Kalista - mistrovský ladič a opravář klavírů v Holešově

Milan Kalista - mistrovský ladič a opravář klavírů, oprava, seřízení a ladění dvou klavírů v Holešově 29. září 1995

Tentokrát chci zveřejnit video s panem Milanem Kalistou (1938), který mi už dlouhá desetiletí jezdí do Holešova ladit křídlo a pianino. Seznámili jsme se na pardubické konzervatoři, kde pan Kalista pravidelně ladíval, a byl jsem rád, že takový "machr" je ochoten jezdit až na východ republiky, aby udržoval v dobré formě moje nástroje. Vzhledem k horšímu zraku ho věrně vozila a stále ještě vozí jeho paní a kromě Holešova mají ještě vždy pracovní zastávku v Kroměříži (dříve ZUŠ, nyní prof. Mucha). Pan Kalista se ke svému povolání dostal přes svého otce, který pracoval u Petrofa v Hradci. Svoji pracovní dráhu začal v Jaroměři u firmy Marha, výroba pianin, potom se "dovyučil" v Liberci Koběřicích a následovala léta zaměstnání u Petrofa do roku 1982.

Potom začal pracovat v soukromí a byl vyhledávaný ladič u soutěží a propagace. Ke mně jezdí už více než 30 let pravidelně jednou za dva roky, jen teď byla kvůli covidu pauza tříletá.

Moje pianino kupovala maminka v hudebních nástrojích v Kroměříži když hrozila měna (1953), a tím nepochybně rozhodla i o mém osudu. Je to značka Fibich, což dle pana Kalisty byla učňovská práce "petrofáků". "Tloukli" do něj všichni v rodině, maminka jedním prstem a tatínek dvěma v sextách a samozřejmě my děti, takže dostávalo velmi zabrat a žádný ladič-klavírník nebyl po ruce, takže mechanika byla postupně velmi poničená.

Když jsem začal studovat na kroměřížské konzervatoři, začal jsem shánět nějaké křídlo. Jenže v inzerátech se objevovaly jen staré "vídeňáky", o které jsem neměl zájem. Až jednou... Padli jsme na inzerát v Lid. demokracii, že v Brně někdo nabízí křídlo za nějakých 12.000 Kč někdy v r. 1970. Byl to úžasný kauf. Křídlo model IV je z roku 1939 a stálo v salonu jedné vily v naprosto nedotčeném stavu jako nové. Mrzí mě, že jsem se tehdy nezeptal jak to bylo s nákupem a osudem tohoto nástroje a ani jsem si nezapsal jména těch manželů. Nicméně klavír mi slouží naprosto perfektně dodneška. Zatím nepraskla jediná struna a všechny klavírní nahrávky na mém Youtube byly realizovány na tomto nástroji. Má velmi příjemný, neagresivní zvuk vyrovnaný ve všech polohách. Na mechanice je podepsán František Palacký, což je taky symbolické, a rok výroby mi zjistil pan Jirásek z Petrova dle výrobního čísla. Na desce pod rámem jsou vyobrazeny úspěchy firmy na světových přehlídkách.

Zde zveřejněná videonahrávka je z 29.9.1995 a zachycuje úpravu mechaniky a ladění obou nástrojů. Jsem rád, že mohu takto zveřejnit umění pana Kalisty a za vše mu i jeho paní moc děkuji.

Josef Rafaja

Комментарии

Информация по комментариям в разработке