Zachęceni przez księcia Jana Henryka XI Hochberga, odwiedzamy Tyskie Browary Książęce. To
właśnie właściciel majątku w Pszczynie zmodernizował w XIX wieku tyski browar.
Śladów historycznych zachowało się sporo. To między innymi kufle, z których okoliczni
mieszkańcy pili piwo podczas obchodów trzysetlecia funkcjonowania browaru.
Naszym przewodnikiem po browarze będzie Leszek Popiołek, który od 30 lat pełni funkcję piwowara w Tyskich Browarach Książęcych. Jest autorem wielu receptur.
W procesie warzenia piwa najważniejsze są naturalne składniki, a więc dobrej jakości woda, chmiel i oczywiście słód. Ten ostatni przywożony jest do Browaru Książęcego każdego dnia.
Po rozładunku słód jest oczyszczany i rozdrabniany w olbrzymich młynach, zwanych śrutownikami.
Następnie rozdrobnione ziarna słodu wraz z wodą trafiają do kadzi zaciernej. Temperatura wewnątrz kadzi podnoszona jest do 76 stopni celsjusza. Wówczas uruchomione zostają niezwykle ważne procesy.
W efekcie otrzymujemy zacier. W roztworze znajduje się wszystko to co uległo rozpuszczeniu. Nie rozpuściła się tylko łuska ziaren słodu. W kadzie filtracyjnej zatem na wielkich sitach brzeczka oddzielana jest od nierozpuszczalnej łuski.
Czysta i klarowna brzeczka następnie przetłaczana jest do kotła, ale po drodze musi jeszcze przejść odpowiednie badania. Najpierw trzeba ją schłodzić do temperatury 20 stopni celsjusza. Teraz można sprawdzić poziom ekstraktu. Brzeczka, z której warzone jest piwo posiada 14,5% ekstraktu.
W kotle do brzeczki dodawany jest chmiel. Dodaje się go dwukrotnie.
Kolejnym etapem jest fermnetacja. Brzeczka jest schładzana. Dodawane są drożdże i tlen.
Takie zielone piwo kierowane jest do potężnych tanków leżakowych. Po 8 dniach nadaje się do picia. Nie posiada jednak charakterystycznego błysku.
Takie piwo dowożone jest do lokali, gdzie sprzedawane jest jako niepasteryzowane piwo 14 dniowe.
Powiedzmy jeszcze kilka słów o sprawdzaniu jakości piwa. W Tyskich Browarach Książęcych zajmują się tym specjalnie przeszkoleni degustatorzy, którzy są prawdziwymi wirtuozami smaku i zapachu. Codziennie analizują każdą partię uwarzonego piwa.
Na koniec naszej wizyty podpatrzymy jeszcze, w jaki sposób prawidłowo powinniśmy nalewać nalewać złocisty lager.
--
Portal : https://fabrykiwpolsce.pl
Subskrybuj kanał: http://bit.ly/2trnVPE
Facebook: http://bit.ly/2ur7xLQ
Fabryki w Polsce to podróż po zakładach produkcyjnych znajdujących się na terenie Polski. Można więc śmiało powiedzieć, że zwiedzamy przemysł w Polsce. Inspirowaliśmy się popularnym programem „Jak to jest zrobione?”, znanym z telewizyjnego kanału Discovery. Co tydzień wspólnie z naszymi widzami odwiedzamy zakład produkcyjny, żeby sprawdzić jak przebiega wybrany proces produkcji. Co tydzień na nasz kanał trafia bowiem film dokumentalny, z którego dowiadujecie się jak produkowane są m.in. maszyny, zawiesia linowe, jachty, druty, okna, rozjazdy kolejowe, grzejniki, styropian itd. Pewnie interesuje was też, jak powstaje jedzenie? Na naszym kanale pokazaliśmy m.in. parówki, Pepsi, Prince Polo, paluszki, musztardy, keczup, majonez, sery i wiele innych. To niesamowite jak pasjonująca potrafi być produkcja. Tak wiele interesujących informacji niesie z sobą nauka i technika. Co tydzień bowiem poznajecie z nami ciekawostki, jakie kryją w sobie fabryki. Przed nami fabryka nie ma żadnych tajemnic.
A jeśli chcielibyście się dowiedzieć jak to działa, jak pracuje dana maszyna, jak funkcjonuje park rozrywki, jak uwarzyć piwo z popularnym browarem, śledźcie Fabryki w Polsce Extra. Nasz nowy format, który co jakiś czas publikujemy na kanale.
Odkrywajcie z nami nowe fabryki, w które obfituje cała Polska.
--
Sprawdź również nasze inne filmy, polecamy :
Jak produkowane są drożdże? - Fabryki w Polsce
Информация по комментариям в разработке