Wielka zima 536 r. - prawdziwy początek średniowiecza

Описание к видео Wielka zima 536 r. - prawdziwy początek średniowiecza

Rok 476 to w powszechnej opinii data przełomowa, kiedy to zakończyła się starożytność, a rozpoczął się okres średniowiecza, trwający przez następne 1000 lat. Jednak upadek zachodniego cesarstwa rzymskiego tak naprawdę nastąpił już wcześniej i był procesem, a nie jednostkowym wydarzeniem, a samo obalenie Romulusa Augustulusa przez Odoakra nie zmieniało za bardzo niczego poza rzeczywistością prawną. Zachodnie Cesarstwo już na kilka dekad przed 476 r. straciło tereny na rzecz różnych plemion germańskich, takich jak Wandalowie, którzy zajęli Północną Afrykę, Wizygoci rozsiedlający się w Hiszpanii i Portugalii czy Frankowie i Burgundowie, zagarniający dla siebie dużą część Galii. O rzymskim panowaniu nad Brytanią już dawno nie było mowy. W 476 r. zmieniła się jedynie nazwa państwa z centrum na półwyspie Apenińskim, a jego władca zmienił tytuł, odsyłając cesarskie insygnia na wschód, do Konstantynopola, który jeszcze przez wiele stuleci zachowa ciągłość państwową. Rak 476 jest zatem tylko umowną datą graniczną. Prawdziwym wydarzeniem, które rażąco i błyskawicznie zmieniło rzeczywistość, która na dobre wkroczyła tym samym w nową epokę tzw. wieków średnich była wielka zima 536 r., zwana też Fimbulvetr, zimą Fimbul.
W 535 r. mieszkańcy wschodniego cesarstwa rzymskiego żyli z grubsza w ten sam sposób, co ich przodkowie sprzed stu czy dwustu lat. Państwo zmagało się z kolejnymi najazdami coraz to nowych barbarzyńców z północy, a cesarz Justynian próbował odtworzyć, dawne wielkie cesarstwo rzymskie okalające szczelnie Morze Śródziemne.
Sytuacja zmieniła się nagle w roku 536...

Muzyka:
Contact - The Tower of Light
Hydra - Huma-Huma
Lord Of The Dawn - Jesse Gallagher
Utwór The Theatrical Poster for Poltergeist III (autor: Chris Zabriskie) jest dostępny na licencji Licencja Creative Commons – uznanie autorstwa 4.0. https://creativecommons.org/licenses/...

Źródło: http://chriszabriskie.com/vendaface/

Wykonawca: http://chriszabriskie.com/

Literatura:
Arjava A., The mystery cloud of 536 CE in the Mediterranean Sources, „Dumbarton Oaks Papers”, vol. 59 (2005), pp. 73-94.
Urbańczyk P., Słowianie byli „produktem” przypadku historycznego!?, „Archeologia Polski”, vol 68 (2023), pp. 285-315.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке