Rozpromieniające i rozgrzewające zadanko. Zadanie 8 CKE maj 2023.

Описание к видео Rozpromieniające i rozgrzewające zadanko. Zadanie 8 CKE maj 2023.

⭕️ Do 18.09.2024 trwa promocja na kurs maturalny z fizyki 2025. Zgarnij go za 100 zł mniej niż regularna cena. To jedyna taka promocja cenowa w tym roku szkolnym.


W tym zadaniu wolframowe włókno udowadnia, że nie tylko rozgrzewa się do czerwoności, ale też potrafi podkręcić opór niczym prawdziwy mistrz temperatury! A wszystko to przy napięciu 230 V i mocy 60 W, bo w świecie fizyki nawet żarówka może zostać gwiazdą!


Rozkład jazdy
00:00 Świetlne rozpoczęcie
00:40 Informacja wstępna do zadania: Do produkcji włókien tradycyjnych żarówek wykorzystywano bardzo cienkie druty wolframowe. Gdy przez włókno wolframowe pewnej żarówki płynął prąd o niewielkim natężeniu, to włókno utrzymywało temperaturę 𝑇0=300 K, a jego opór wynosił 𝑅0≈65 Ω. Po podłączeniu tej żarówki do sieci o napięciu 230 V pobierała ona moc (znamionową) 60 W. Wówczas włókno rozgrzewało się do wysokiej temperatury, a jego opór był wielokrotnie większy od 𝑅0. Na poniższym wykresie linią ciągłą przedstawiono zależność 𝑅/𝑅0 od temperatury 𝑇, gdzie 𝑅 oznacza opór włókna wolframowego o temperaturze 𝑇. W zakresie temperatur od 300 K do 1000 K ta zależność ma w przybliżeniu charakter liniowy (tzn. jej wykres pokrywa się częściowo z linią prostą narysowaną przerywaną kreską).
02:14 ZAD 8.1: Oblicz – wartość temperaturowego współczynnika oporu wolframu – dla przedziału temperatur . Zapisz obliczenia.
11:50 ZAD 8.2: Wyznacz temperaturę włókna wolframowego żarówki (opisanej w zadaniu 8.) o mocy znamionowej , zasilanej napięciem . Zapisz obliczenia.
16:20 ZAD 8.3: Średnica drutu wolframowego, z którego wykonano włókno żarówki, jest równa 𝑑=30 μm. Opór właściwy wolframu w temperaturze 𝑇0=300 K jest równy 𝜌0=5,6⋅10−8 Ω⋅m. Oblicz długość drutu wolframowego, z którego wykonano włókno tej żarówki. Zapisz obliczenia.


🔋Kurs maturalny z fizyki
♦https://bit.ly/Fizyka-Kursydomatury-z8

Instagram - szybkie fiszki i wskazówki maturalne.
♦ www.instagram.com/pogotowiematurafizyka

Facebook - Relacje LIVE rozwiązane zadania
♦ www.facebook.com/pogotowiematurafizyka

Eksperymenty uzupełniające wiedzę maturalną i tipy. Czasem mniej poważnie.
♦ www.tiktok.com/@pogotowiematurafizyka


Co w filmie:

Rozwiązanie arkusza maturalnego z fizyki z roku 2023. Matura z fizyki. Opór elektryczny.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке