Przyczyny powstawania mastitis u krów | Projekt Agrar

Описание к видео Przyczyny powstawania mastitis u krów | Projekt Agrar

Zapalenie wymion u krów to najczęstsza choroba, z którą borykają się hodowcy w swoich stadach. To duży problem, ponieważ hodowcy ponoszą koszty związane z utylizacją mleka oraz z leczeniem krów na mastitis.

Przyczyny mastitis może być wiele: począwszy od infekcji wywołanych przez patogeny, skończywszy na czynniku żywieniowym.

Pojechaliśmy z kamerą do OHZ w Kamieńcu Ząbkowickim, aby przyjrzeć się, jak w tamtejszym stadzie wygląda kontrola mastitis.
W OHZ wprowadzono tzw. testy ampułkowe, dzięki którym można określić, z jakiej grupy dana bakteria wywołuje infekcje wymienia. Dają one odpowiedź, czy jest konieczność zastosowania antybiotyku, czy wystarczy podać lek przeciwzapalny.

W przypadku zastosowania leków przeciwzapalnych mleko nie wymaga utylizacji. W przypadku konieczności leczenia z użyciem antybiotyku, wiadomo, z jakiej grupy antybiotyk ma zostać dobrany.

Wykonanie testu na mastitis nie jest trudne. Dojarz podczas ściągania pierwszych strug na przedzdajacz już jest w stanie określić, czy krowa ma zapalenie, czy mleko jest zdrowe.

Zootechnik pobiera do probówki niewielką ilość mleka do wykonania testu. Każde opakowanie testu zawiera komplet elementów do wykonania badania.

W zestawie mamy: probówkę do pobrania mleka od krowy, dwie probówki z płynnym agarem oraz pipetki. Należy pobrać pipetkę odpowiedniej ilości mleka i wlać do dwóch probówek z płynnym agarem.
Zastosowanie takiego rozwiązania pozwoli nam nie tylko na ograniczenie zużycia antybiotyków, ale również skrócenie czasu leczenia oraz uniknięcia utylizacji mleka.
Zobacz cały film z OHZ Kamieniec Ząbkowicki.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке