DIY SAM Maszyna do trawnika -- agregat: aerator, wertykulator, wygrabiarka, przyczepka.Home made.

Описание к видео DIY SAM Maszyna do trawnika -- agregat: aerator, wertykulator, wygrabiarka, przyczepka.Home made.

Założenia projektowe:

1. Współpraca z traktorkiem kosiarką ogrodową bez podnośnika i wałka odbioru mocy.
2. Brak dodatkowych źródeł napędu typu silnik spalinowy.
3. Niski koszt wykonania.
4. Nieskomplikowana budowa, umożliwiająca wykonanie maszyny w garażowych warunkach prostymi narzędziami (szlifierka kątowa, wiertarka ręczna, spawarka, klucze).
5. Budowa modułowa, umożliwiająca jak najszybsze przezbrojenie maszyny do poszczególnych funkcji.
6. Jak największa uniwersalność i funkcjonalność, podatność na dalszą rozbudowę, modyfikacje, usprawnienia.
7. Mocna, trwała konstrukcja nie bojąca się obciążeń i przeciążeń (nie to, co dygoczące maszynki do traktorków oferowane w sklepach).

Budowa i zastosowania.
Podstawą maszyny jest rama mająca możliwość regulacji swojej wysokości: z przodu na kole podporowym, z tyłu przy pomocy drabinkowego mechanizmu regulacji wysokości kół.Istnieje możliwość położenia ramy na ziemi. Wymiary ramy 120x110 cm, wchodzi na nią standardowa paleta, która może być wygodnie przewożona. Dyszel wahliwy, aby nie obciążał traktorka z regulacją wysokości zamocowania (ze zmianą wysokości podwozia można przepinać dyszel).
Maszyna może pracować w kilku konfiguracjach:

1. Aerator - wertykulator.
Na ramie zamontowane są dwa ułożyskowane wały: z przodu wał aeratora fi 40, z tyłu wał wertykulatora fi 32 napędzany od wału aeratora przez przekładnię pasową zwiększającą obroty o przełożeniu 3,33. Na każdym z wałów znajduje się po 10 tarcz, do których śrubami M6 przykręcone są noże: po 8 szt. na każdej tarczy na wale aeratora i po 4 szt. na wale wertykulatora. Max głębokość aeracji 9 cm a wertykulacji 6cm. Nad wałami znajduje się półka balastowa do dociążania, stanowiąca jednocześnie osłonę. Do regulacji wysokości tylnych kół, szczególnie pod obciążeniem, służy specjalnie wyprofilowana, odejmowana dźwignia, którą kolejno zakłada się na osie mechanizmów podnoszenia. Tarcze przyspawane są na sztywno do wałów z uwagi na konieczność przenoszenia napędu. Uniemożliwia to wykonywanie ostrych zwrotów przy opuszczonych zębach, możliwe są jedynie łagodne łuki aby nie doszło do skrzywienia zębów. Wymusza to specyficzny tryb jazdy przy krótkich działkach - aby nie podnosić często wałów najlepiej wykonywać rewersyjne przejazdy przód - tył z niewielkim przestawianiem się po niewielkich łukach.
Tylny wał może obracać się szybko napędzany paskiem lub po zdjęciu pasa można zagłębiać całe noże, wykonując nimi głębokie nacięcia wspomagające aeracji przedniego wału. Tarcze i noże wykonałem z blachy 3 mm, noże nie są hartowane.

2. Wygrabiarka suchej trawy i filcu.
Kolejną konfiguracją pracy mojej maszyny jest wygrabiarka. Wały zastępowane są trzema belkami mocowanymi na śruby z szeregiem palców sprężystych. Zastosowałem palce od przetrząsaczo - zgrabiarki taśmowej Z 234. Palce ustawione są tak, aby cały obszar pracy był jednolicie i bez odstępów grabiony.
Wygrabiarkę można również balastować, ale z reguły nie ma takiej potrzeby. Maszyna jest bardzo zwrotna, nie ma żadnych ograniczeń przy zawracaniu, palce świetnie wyrzucają susz z trawnika.

3. Przyczepka.

Mając podwozie na kołach wykonałem prostą skrzynię ładunkową z wyjmowanym tyłem, która służy do transportu w moim ogrodzie. Przy załadunku ciężkich przedmiotów można oczywiście całość obniżyć. Skrzynka nie jest przykręcana, a jedynie wkładana. Stabilność zapewnia dopasowanie wymiarów i gumowe odboje.
Zdjęcie i montaż bardzo szybkie. Ładowność ograniczona nośnością kół : przednie 200kg, tylne po 150 kg, czyli przy równym rozłożeniu około 400 kg, ale woziłem już pełno ziemi, i wszystko ok. Jest bardzo zwrotna, zestaw zawraca w miejscu.


Dziękuję za zapoznanie się z moją pracą, zapraszam do oceny i skomentowania mojego przedsięwzięcia.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке