Біологія 9 клас Нуклеїнові кислоти

Описание к видео Біологія 9 клас Нуклеїнові кислоти

Презентація за посиланням https://naurok.com.ua/prezentaciya-bi...
🧬 У цьому відео ми розглянемо особливості будови та властивості нуклеїнових кислот.

У живих організмах існують хімічні сполуки, призначені для збереження спадкової інформації. Це дезоксирибонуклеїнові кислоти (ДНК). Вони не лише зберігають інформацію всередині організму, а й передають її наступному поколінню. У клітинах організму є також рибонуклеїнові кислоти (РНК), які реалізують цю інформацію у певні білки.

Нуклеїнові кислоти були виявлені швейцарським хіміком Ф. Мішером у складі ядер лейкоцитів у 1869 році, що дало їм назву (від лат. nucleus – ядро). Це найбільш високомолекулярні речовини в клітині, їх маса досягає декількох мільйонів. Хіміки встановили, що нуклеїнові кислоти мають вигляд нерозгалуженого ланцюга, утвореного з нуклеотидів.

Нуклеотиди – це органічні сполуки, що складаються з азотистої основи, моносахариду та залишків ортофосфатної кислоти. Вміст цих молекул у клітині становить 0,4% від загальної маси. До складу молекул нуклеотидів входять азотиста основа (аденін, гуанін, тимін, цитозин або урацил), пентоза (рибоза або дезоксирибоза) та ортофосфатна кислота.

Нуклеотиди добре розчинні у воді, проявляють кислотні властивості завдяки ортофосфатній кислоті та основні властивості завдяки азотистим основам. Співвідношення і послідовність розташування нуклеотидів, просторова структура молекул визначають властивості й функції нуклеїнових кислот. Організми різних видів різняться між собою, тому що молекули ДНК їхніх клітин мають різну послідовність нуклеотидів, і відповідно, містять різну спадкову інформацію.

ДНК має подвійний ланцюг, згорнутий у спіраль, яку виявили Дж. Уотсон і Ф. Крік. Спіраль правозакручена, відстань між нуклеотидами становить 0,34 нм, крок спіралі – 3,4 нм і містить 10 пар нуклеотидів, діаметр спіралі сталий по всій довжині.

Основні властивості ДНК: реплікація (копіювання спадкової інформації), репарація (виправлення пошкоджень), денатурація (втрата спіральної структури) та ренатурація (відновлення структури).

РНК відрізняється від ДНК тим, що вуглеводом є рибоза, РНК не містить тиміну (його місце займає урацил), і РНК є одноланцюговою молекулою. Також РНК завжди мають менші довжину і молекулярну масу, оскільки є копіями окремих ділянок ДНК. На ДНК синтезуються декілька видів РНК: інформаційні (іРНК), транспортні (тРНК) та рибосомні (рРНК).

Ці властивості та структурні особливості нуклеїнових кислот забезпечують їх ключову роль у життєвих процесах організмів.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке