Czeski raj dla oligarchów. A obywatele coraz biedniejsi | opowiada: dr Krzysztof Dębiec

Описание к видео Czeski raj dla oligarchów. A obywatele coraz biedniejsi | opowiada: dr Krzysztof Dębiec

👉 Zostań Patronem: https://patronite.pl/czechostacja
☕ Postaw kawę: https://suppi.pl/czechostacja https://buycoffee.to/czechostacja
👍 Subskrybuj:    / @czechostacja  

Jedne z najdroższych w Unii połączeń komórkowych, niemal dwukrotny wzrost rachunków za energię. Do tego coraz droższa żywność i malejące realnie płace i gospodarka. W najnowszym odcinku podcastu rozmawiam z dr Krzysztofem Dębcem, ekspertem Ośrodka Studiów Wschodnich, o ekonomicznej sytuacji Czech i Czechów. Oraz o tym, jaki wpływ na nią mają tamtejsi oligarchowie.

Z rozmowy więc dowiecie się m.in. o tym, że nie wszyscy Czesi w tym czasie zbiednieli. Gdy przeciętni zjadacze chleba przejadali oszczędności, majątki czeskich oligarchów rosły. Chociażby byłego premiera i właściciela największej opozycyjnej partii ANO - Andreja Babiša. Ten polityk i biznesmen, de facto kontroluje czeską branżę spożywczą. Jest największym użytkownikiem ziemi rolnej w Czechach, dominuje na rynku nawozów sztucznych, wynajmu maszyn rolniczych i samej produkcji żywności. Jego koncern Agrofert piecze chleb, przetwarza nabiał, produkuje kiełbasy. Wcale nie tak łatwo znaleźć w markecie żywność, która nie pochodziłaby z jednej z firm byłego premiera.

A Babiš nie jest wcale najbogatszym czeskim oligarchą. Inni bogacą się na energetyce czy najdroższych w Unii połączeniach komórkowych. Czechy są zresztą dla nich zbyt ciasne. Do czeskich oligarchów należy m.in. najpopularniejsza w Polsce sieć księgarni czy znane apteki.

W odcinku też o tym, jak czeski rząd radzi, czy raczej nie radzi sobie z oligarchami. I jak połączenie ostrego kryzysu ekonomicznego z sztywnym trzymaniem się ekonomicznych doktryn, wpływa jakość życia przeciętnych Czechów. I dlaczego gabinetowi Petra Fiali ufa tylko 17 procent obywateli.

Rozmowa jest pełna dygresji, dopełniających obraz ekonomicznej sytuacji Republiki Czeskiej: jest więc o tym, kto i dlaczego jeszcze w Czechosłowacji robił Polsce kiepski PR, o wciąż trwającej kolektywizacji rolnictwa oraz historycznych i ekonomicznych związkach z Niemcami. I tym, jak na Czechy wpływa niemiecki katar.

Nie byłbym sobą, gdyby w odcinku nie pojawił się Tomio Okamura - pochodzący z Japonii szef czeskich narodowców. Tym razem pada kilka zdań o jego aktywnych politycznie braciach i tym, na czym Okamura zarabiał, zanim zaczął zarabiać na polityce.

Tradycyjnie wdzięczny będę za wszelkie informacje zwrotne w komentarzach. I gorąco polecam publikacje Ośrodka Studiów Wschodnich - nie tylko te autorstwa Krzysztofa Dębca i poświęcone sytuacji w Czechach i Słowacji.

Jeśli podcast Wam się podoba i chcecie pomóc go rozwijać, możecie zostać patronami Czechostacji: https://patronite.pl/czechostacja

Możecie też, jeśli nie macie ochoty zobowiązywać się na dłużej, po prostu postawić mi wirtualną ☕ w serwisach:

Suppi: https://suppi.pl/czechostacja
lub
Buy Coffee: https://buycoffee.to/czechostacja

Gdzie Wam wygodniej.

Za wszelkie wsparcie, także to dobrym słowem, łapką w górę, subskrypcją czy komentarzem - bardzo dziękuję.

Zdjęcia na okładce: Dawid Sedlecki/Wikimedia Commons, Martin Strachon/Wikimedia Commons

W jinglu podcastu wykorzystuję fragment IX symfonii "Z Nowego Świata" autorstwa Antonina Dvořáka, pochodzącego z MUSOPEN.ORG

Комментарии

Информация по комментариям в разработке