Planeta POLIN: Bramy Nieba. Drewniane synagogi-namioty

Описание к видео Planeta POLIN: Bramy Nieba. Drewniane synagogi-namioty

„Planeta POLIN: Wielokulturowe przypadki Żydów Polskich” cykl filmów dokumentalnych o wielokulturowym dziedzictwie Żydów z Polin
Motywem przewodnim jest wielokulturowość Żydów w Polsce. Przez wieki żyli oni w Polin będącym prawdziwą wieżą Babel, jednym z najbardziej mieszanych etnicznie, religijnie i kulturowo krajów Europy. Zachowali odrębność, ale jednocześnie na znaczną skalę wchodzili w interakcje z innymi mieszkańcami Babla oraz ze światem zewnętrznym.

Odcinek 1. Bramy Nieba. Drewniane synagogi-namioty.

W tym odcinku pokazujemy jak sztuka islamu i dziedzictwo kulturowe Wielkiego Stepu wpływały przez wieki na architekturę Żydów Polskich. "Głównym bohaterem" jest przepiękna, zrekonstruowana, drewniana synagoga namiotowa z Gwoźdźca w Ukrainie, będąca jedną z największych atrakcji Muzeum Polin. Synagogi budowane w tym stylu powstały w XVIII wieku na Ukrainie na pograniczu ówczesnej Rzeczypospolitej z Imperium Osmańskim i Chanatem Krymskim. Stamtąd ten typ świątyń żydowskich dokonał ekspansji na Europę Środkowo-Wschodnią, zyskując dużą popularność w całym regionie.

„Planeta POLIN: Wielokulturowe przypadki Żydów Polskich” to sześcioodcinkowy cykl filmów dokumentalnych. Jest przewodnikiem przez nasze muzeum, który pokazuje jak przez wieki Żydzi mieszkający w Polin (Polska) współżyli z innymi narodami, kulturami i religiami. Co więcej, Żydzi z Polin utrzymywali poprzez podróże i migracje intensywne kontakty z zagranicą. To spotkanie z Innymi przyczyniło się do - nierzadko bezprecedensowego- wzajemnego przenikania się nierzadko na wyjątkową skalę kultury Żydów Polskich z innymi narodami. Jak bowiem słusznie zauważył Wilhelm Berkelhammer (1889-1934) żydowski dziennikarz i działacz syjonistyczny: „wszystkie narody mają peryferie, gdzie stykają się z innymi narodami, a więc z innymi kulturami narodowymi, ściśle geograficznie ograniczone, my Żydzi, rozproszeni po całym świecie, mamy tych peryferii takie mnóstwo, iż właściwie niczego innego nie mamy, jak tylko same peryferie, to znaczy wszędzie żyjemy na pograniczach, […] wszędzie stykamy się z jakąś obcą kulturą.” Gospodarzami cyklu są Adam Balcer i Paweł Sulik autorzy podcastu TOK FM „Babel. Rzeczpospolita multi-kulti”. Odcinki będą publikowane co dwa tygodnie w niedziele na naszym kanale YouTube.

Patron medialny: Radio TOK FM

Комментарии

Информация по комментариям в разработке